Priliku da u svom Vranju na petom Međunarodnom sajmu lekovitog, ukrasnog, začinskog bilja, pčelinjih proizvoda i gljiva, prikaže pčelinje proizvode i ove godine nije hteo da propusti pčelar Žika Nedeljković, koji je i predsednik tamošnjeg Udruženja pčelara “Pčelica”.
– Ovde sam došao da prikažem bitne pčelinje proizvode u ljudskoj ishrani, a koji ne bi trebalo da se koriste samo kao lek, već da se svakodnevno konzumiraju u ishrani. Njihovim unošenjem ljudi poboljšavaju način života, bivaju zdraviji i mnogo aktivniji u obavljanju svakodnevnih poslova – kaže Nedeljković.

Naš sagovornik ističe da pčelari punih 38 godina, a svoje dugogodišnje bavljenje ovim poslom krunisao je izgradnjom API komore u svom pčelinjaku u selu Šaprance, u Opštini Trgovište, gde su mnogi već potražili spas za svoje narušeno zdravlje.
API komora ovog vranjskog pčelara radi na principu prirodne ventilacije, odnosno bez inhalatora na struju, zato što pčele u svojoj blizini ne trpe bilo kakav zvuk, a pogotovo ne magnetno polje, što je naučno i dokazano. Tretman traje tri puta po dvadeset minuta, sa pauzama od deset minuta. U samoj komori namešten je i krevet sa tri otvorena pčelinja društva za one koji žele i tokom noći, dok spavaju, da iz njih udišu eterična ulja. Korisnici ove komore mogu da ih udišu i preko maske koja je specijalnim crevom povezana sa košnicom, a koja pored usnice poseduje i filter.

– Posle svake inhalacije radi se dezinfekcija svih elemenata i to sedamdesetoprocentnim alkoholom. Posle toga sledi pauza od deset minuta – tvrdi Nedeljković i ističe da je terapija u API komori blagodetna kod prevencije bolesti respiratornog sistema, alergije i astme, regulisnja krvnog pritiska, rada srca, prevencije bolesti usta, smanjenja stresa i reumatskih tegoba, jačanja imuniteta i podizanja opšteg stanja zdravlja.
Naš sagovornik ima uredno registrovano poljoprivredno gazdinstvo i na taj način ostvaruje pravo na legalan rad ove komore u Opštini Trgovište.
– Svaki korisnik pre ulaska u komoru popunjava upitnik ili usmeno saopštava da nije alergičan na pčelinji otrov ili polenov prah. U samoj komori postoji i prva pomoć za eventualnu intervenciju ukoliko se ukaže potreba – poručuje Nedeljković i dodaje da u vreme korišćenja terapije mora uvek da bude prisutna i osoba medicinske struke.
Na svom štandu on je pored meda, propolisa, voska, ponudio i med u saću na ramovima što je izazvalo posebnu pažnju posetilaca.
Tekst i foto: Gordana Nastić