Насловна РАЗНО Nadun buraga kod goveda – kako lečiti i kako reagovati u hitnim...

Nadun buraga kod goveda – kako lečiti i kako reagovati u hitnim slučajevima

2245

Ovo oboljenje preživara se javlja kao  posledica  naglog razlaganja hrane kao što su: lucerka, detelina, mlada trava, grašak, pasulj, lišće kupusa, sitno mlevene žitarice itd. Usled toga dolazi do stvaranja pene i prevelikog nakupljanja gasova u predželucima (buragu i mrežavcu) što ima za posledicu istezanje njihovog zida. Bolest je veoma brzog toka, kratko traje i ukoliko životinji ne pružimo pomoć može doći do njenog uginuća za nekoliko sati. Bolest je složene prirode i nastaje usled grešaka u ishrani kao što su: nagla promena hrane, nagli prelaz sa mleka na kabasta hraniva kod teladi, mlada i sočna krmiva sa dosta vode i belančevina, a malo celuloze, promrzla, uparena i hrana koja lako previre itd. Uočeno je da su neka grla sklonija pojavi naduna od drugih i da je ta sklonost nasledna. Pena se najviše stvara 1-2 sata nakon uzimanja zelene krme ili paše. Ako se pena neprestano stvara, a nema  podrigivanja i drugog eliminisanja gasova, oni će se širiti i pritiskati srce, pluća i životinja će uginuti usled ugušenja.

A- pravilno zaboden troakar u burag

B- pogrešno zaboden troakar sa desne strane u creva

Lečenje se sastoji u davanju bolesnoj životinji preparata koji razlažu penu i sprečavaju stvaranje nove pene u predželucima (metilsilikoni). Najbolje ih je dati u kombinaciji sa uljima (maslinovo ulje, svinjska mast itd.) Lekovi se daju sondom preko usta ili dugom iglom (kanilom) kroz trbušni zid sa leve strane. Sondiranje služi i za eliminaciju slobodnog gasa koji se nalazi iznad sadržaja buraga. Postupak se izvodi  tako što se podmazana gumena sonda stavi u usta životinji i postepeno potiskuje ka jednjaku. Životinja guta sondu sve dok ne dođe do buraga i dok gas ne počne da izlazi kroz sondu. Ukoliko prilikom sondiranja gas ne izlazi radi se o penušavom nadunu ili sonda nije u buragu. U slučaju jakog naduna kada je potrebna hitna intervencija ili je sondiranje onemogućeno radi se bušenje buraga (troakiranje) troakaromili nožem i to u predelu leve gladne jame. Šiljak troakara treba da bude uperen prema laktu prednje desne noge. Gas se postepeno ispušta povremenim zatvaranjem otvora kanile prstom jer u suprotnom može doći do onesvešćivanja životinje usled naglog pada pritiska u buragu. Troakar može ostati u buragu nekoliko dana i kroz kanilu  po potrebi ispuštati gas ili davati lekove.

Troakar za goveda

Ukoliko troakiranje nije dovoljno da spasi život životinji radi se operacija otvaranja buraga – ruminotomija. Ona se ivodi tako što se nožem napravi rez na koži dužine 10-20 cm i kroz taj otvor izvlači burag, seče i  eliminiše najmanje 1/3 od ukupnog sadržaja. Ovaj operativni zahvat može izvršiti samo stručno lice. Posle izlečenja životinji narednih 7-10 dana se daje dijetalna hrana.

Izvor fotografija: V. Rupić Veterinar u kući, knjiga 1

Tekst: Irena Đenić Janić, diplomirani veterinar