SAVETI POVRTARIMA O ZAŠTITI
Zaštita krastavca
U proizvodnji krastavca se suzbijaju simptomi plamenjače čiji je prourokovač Pseudoperonospora cubensis, a često se mogu javiti i tripsi koji, osim direktnih šteta koje nanose sisanjem biljnih sokova, značajni su i kao prenosioci fitopatogenih virusa. U cilju zaštite se preporučuje sprovođenje tretmana zaštite primenom insekticida Scatto (a.m. deltametrin) u količini 0,3-0,7 l/ha.
Uslovi koji vladaju u plasteničkoj proizvodnji (temperatura i relativna vlažnost vazduha) pogoduju razvoju i širenju ovog patogena pa se često preporučuje više tretmana zaštite, imajući u vidu broj napadnutih biljaka. U cilju zaštite mogu se upotrebiti neki od preparata:
- Infinito SC (propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid) u količini 1,4-1,6 l/ha,
- Orvego (ametoktradin+dimetomorf) u količini 0,8 l/ha.
Zaštita kupusa
Krajem juna meseca, početkom jula, ukoliko vremenski uslovi to dozvoljavaju, kreće se sa rasađivanjem kupusa namenjenog za jesenju proizvodnju. U početnim fazama razvoja listova javlja se imago kupusovog moljca, koji polaže jaja i dolazi do razvoja larvi kupusovog moljca (Plutella xylostella), imago bele kupusne mušice (Aleyrodes proletella) i njegove larve kao i imaga buvača, koji često napadaju kupus u najranijim fazama razvoja.
U cilju zaštite od navedenih štetočina preporučuje se primena nekog od insekticida:
- Cipkord 20 EC, Ciprazor 20EC, Crna mamba (a.m.cipermetrin) u količini 0,15- 0,3 l/ha,
- Mavrik (a.m. tau-fluvalinat) u količini 0,3 l/ha karenca 7 dana
- Grom, Lambada, Herbos king (a.m. lambda-cihalotrin) u količini 0,3 l/ha karenca 14 dana
Zbog visokih dnevnih temperatura vazduha, tretman treba sprovesti u večernjim satima.
Zaštita cvekle
Cvekla se tokom juna meseca nalazi u fazi razvoja listova, gde periodi sa čestim padavinama izuzetno pogoduju razvoju prouzrokovača sive pegavosti lista (Cercospora beticola) pa često dolazi do infekcije i ispoljavanja simptoma na mladim biljkama u vidu pega. Optimalne temperature, kao i dugi periodi vlaženja lista doprinose povećanju pega po listu i dovode do zaražavanja novih biljaka.
U cilju zaštite od navedenog patogena preporučuje se sprovođenje fungicidnog tretmana, a broj tretmana zavisi od najavljenih padavina, procenta zaraženih biljaka i prisutnih simptoma zaraze. U tu svrhu mogu se upotrebiti neki od registrovanih fungicida:
- Sekvenca, Score 250 EC (a.m. difenokonazol) u količini 0,4 l/ha karenca 28 dana
- Quadris, Zoxis 250SC (a.m. azoksistrobin) u količini 1l/ha, karenca 14 dana
U proizvodnji cvekle se može registrovati i prisustvo lisnih vaši kao i imaga buvača, ali primena insekticidnog tretmana uspešno suzbija ove štetočine. Preporučuje se Polux (a.m. deltametrin) u koncentraciji 0,03-0,05%.
Zaštita crnog luka
Visoka relativna vlažnost vazduha, zajedno sa visokim temperaturama vazduha koje vladaju tokom juna povoljno deluju na razvoj patogena, pa se u cilju zaštite sprovode zaštitni tretmani protiv plamenjače luka (Peronospora destructor), mrke pegavosti lista luka (Stemphylium vesicarium) i lisne pegavosti luka (Botrytis spp.). Preporučuje se sprovođenje tretmana zaštite, a broj tretmana zavisi od prisutnih simptoma, broja zaraženih biljaka kao i najavljenih padavina, a u tu svrhu se mogu upotrebiti neki od registrovanih fungicida:
- Infinito SC (propamokarb-hidrohlorid +fluopikolid) u količini 1,6 l/ ha,
- Leonida (fluazinam + metalaksil-M) u količini 0,4-0,6 l/ha ili
- Atlas (a.m. ciprodinil+fludioksonil) u količini 1 kg/ha.
Tekst i foto: dipl. inž. Aleksandar Zdravković
Foto: shutterstock
20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.
0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com