Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Đubrenje i navodnjavanje zasada leske

Đubrenje i navodnjavanje zasada leske

956

U gajenju leske pored ostalih mera nege i održavanja veoma je važna pravilna ishrana i navodnjavanje zasada.

Mineralno đubrenje zasada leske održava zemljište plodnim, osigurava visok i redovan prinos i dobar kvalitet plodova. Koje đubrivo treba izabrati, koju količinu i u kom vremenskom periodu ga primeniti zavisi od fizičko hemijskih osobina zemljišta, fenofaze u kojoj se biljka nalazi, kao i godine starosti i površine zasada. Najbitnije je pre đubrenja zasada izvršiti agrohemijsku analizu zemljišta, u cilju sagledavanja osnovnih karakteristika zemljišta i stepena plodnosti. Tek nakon toga treba se upravljati po pisanim preporukama i savetima, koji su nastali i napisani na osnovu dobijenih rezultata.

Prilikom đubrenja leske razlikujemo početno đubrenje, đubrenje mladih zasada, đubrenje zasada koji su u rodu, pri čemu se vrsta i količina đubriva međusobno razlikuju. U prvim godinama zasad se đubri u proleće đubrivima na bazi azota. Kad je zasad u punom rodu, neophodno je da se izvrše dva đubrenja, jedno jesenje i jedno prolećno. Svake godine se preporučuje đubrenje sa NPK đubrivima. Da bi se izbegla pojava ispiranja, odnosno brza migracija hranljivih elemenata u donje slojeve zemljišta, najbolje je odgovarajućom mašinom i njenim priključcima vršiti unos biljnih hraniva u zonu korenovog sistema. Važna je i snabdevenost zemljišta mikroelementima kao što su magnezijum, bor i cink, koji su neophodni za ukupan razvoj biljaka i oplodnju.

Ukoliko je zasad leske starosti od 15-20 godina, pri čemu je proizvodnja u proseku 2t/ha orijentaciono norme za optimalnu ishranu su: 80kg azota (N) po ha, 40kg fosfora (P) po ha i 160kg kalijuma (K) po ha godišnje. Navedene vrednosti mogu varirati zavisno od starosti biljaka, vrste zemljišta i očekivanog prinosa.

Navodnjavanje predstavlja značajnu meru u poboljšanju opšteg porasta i razvijenosti, a samim tim i povećanja prinosa. Veoma je važno da se vodom interveniše dok su stabla mlada, odmah po sađenju, kako sadnice ne bih odmah nakon sadnje zakržljale. Navodnjavanje bi trebalo obavljati čim se oseti nedostatak vlage u zemljištu.

Leska je osetljiva na nedostatak vode. Manjak vode dovodi do vegetativne neravnoteže, uzrokuje smanjenje rasta biljke, ograničava formiranje izdanaka i diferencijaciju pupoljka, podstiče otpadanje plodova, a samim tim smanjuje rod i formiranje ljuske. Navodnjavanje zasada po sistemu kap po kap, koji se postavlja nadzemno, lakše se kontroliše i prati od podzemnog navodnjavanja. Kod podzemnog navodnjavanja predviđena je distribucija sistema sa kapaljkama jednolične veličine, ukopanim u zemlju na dubini od 40-50cm u nivou korena. To omogućava smanjenje potrošnje i ujednačeniju distribuciju vode, bez prepreke za odvijanje ostalih poljoprivrednih radova u zasadu, kao što je npr. obrada. Takođe, ovo je racionalno navodnjavanje, koje odgovara stvarnim zahtevima biljke, čime se izbegava nepotrebno trošenje vode, garantuje rod i kvalitet proizvoda.

U rodnim zasadima navodnjavanje se obavlja od maja do sredine avgusta. Navodnjavanjem se prinosi leske povećavaju za oko 50%. Usled nedostatka vode može doći do opadanja plodova i smanjenja prinosa do 60%. Međutim, norme i vreme navodnjavanja leske su različite u zavisnosti od uslova i lokaliteta gajenja. Navodnjavanje bi trebalo intenzivirati u periodu porasta vegetativne mase i plodova, kao i u periodu formiranja jezgra.

Ljiljana Gvozdić dipl. inž. PSSS Beograd

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.