Насловна РАЗНО Setva kukuruza u Bečeju u punom jeku

Setva kukuruza u Bečeju u punom jeku

618

Setva kukuruza u opštini Bečej ove godine krenula je nešto ranije, posmatrano kalendarski, ali shodno vremenskim prilikama koje diktiraju sve poslove u poljoprivredi, sada je pravo vreme za to, smatraju bečejski poljoprivrednici.

Među njima je i Nandor Kovač koji je prvog aprila krenuo da seje kukuruz, na parceli koju je prethodno pripremio iz dva puta. Trenutak za setvu je idealan, smatra on, jer je temperatura zemljišta dostigla 14 stepeni. Osim toga, prethodno je naneo i veštačko đubrivo, a kako je zemlja dovoljno vlažna usled blagih padavina, stvoreni su idealni uslovi za razvoj semena koje bi trebalo da dobije energiju za što kvalitetnije nicanje.

– Kada je u pitanju sklop setve, odlučio sam se da sejem ređe u razmaku od 21,5 do 22 centimetra. Ne znamo kakve će biti žege. Momentalno vlage imamo i žurili smo da posejemo kukuruz kako nas kasnije ne bi zadesilo neko nevreme. Sejem na dubini od 5,5 centimetara i nadam se da će ovo toplo vreme učiniti svoje. Činjenica je da vetar duva, ali ne bi trebalo da isuši zemljište jer će biti još padavina – objašnjava Nandor Kovač.

On dodaje da su njegovi prijatelji poljoprivrednici sa setvom kukuruza krenuli još krajem marta. Naš sagovornik se nije odlučio za dodatnu pripremu zemljišta pre same setve kako ne bi dodatno isušivao zemlju. Paralelno sa setvom, Kovač radi i valjanje zemlje da ne bi ostalo vazduha.

– Nadam se da će država ispuniti obećanje i subvencionisati nabavku semena, kao što je to bio slučaj sa podsticajima za osnovnu biljnu proizvodnju u visini od 18.000 dinara po hektaru. Mnogim paorima je potrebna pomoć, nemaju nafte niti novca za ulaganje, zato će subvencije za semena i te kako dobro doći. Nadamo se da će priznati deklarisana semena kukuruza, suncokreta, soje, šećerne repe, a u tom slučaju bićemo u daleko boljoj situaciji – poručuje poljoprivrednik iz Bečeja.

Šećerna repa na njegovim poljima uveliko niče, a ponegde se vide i redovi. Imao je u planu da usev poprska i zaštiti od bolesti, međutim, kako je vetar duvao uslovi nisu bili najbolji za tu vrstu poslova. Srećom, nigde nije primetio repinu pipu, koja se inače pojavljuje u periodu nicanja i prvim fazama razvoja kotiledona.

– Posejao sam više šećerne repe nego prošle godine, kada je ova kultura bila veoma isplativa. Čuo sam da će sada biti bolja cena i za uljanu repicu, a pitanje je kakva će situacija biti sa žitaricama, jer je na berzi cena na malo počela da skače i da je porasla potražnja. Cene za pšenicu, kukuruz i ječam su mizerne – iskren je Nandor.

Pored brojnih poslova na njivi, on je uradio i tretiranje pšenice protiv bolesti. Ovih dana obaveza ima mnogo, a posao se, kaže, mora uraditi na vreme, kako bi kasnije mogao i nešto da očekuješ, zaključuje Nandor Kovač.

Tekst: Zorana Ljubojev