Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Šta se seje u aprilu?

Šta se seje u aprilu?

944

Poljoprivredni radovi su u punom jeku, ali ukoliko iz bilo kog razloga niste posejali, odnosno zasadili povrće i ratarske kulture u martu, nije kasno ni da to uradite u aprilu.

Kako nam je rekao savetodavac u Poljoprivrednoj stručnoj službi, pri Poljoprivrednoj stanici Novi Sad, Tatomir Srđanov u prvoj polovini aprila trebalo bi da se završi setva šargarepe, graška, salate i praziluka. Takođe, u ovom mesecu mogu da se rasade karfiol, keleraba, blitva i kupus. Ako ste zasadili crni i beli luk, sada je vreme za njihovo okopavanje. U drugoj polovini aprila sadi se krompir,  kukuruz šećerac, celer, pasulj, cvekla, a u ovom periodu može se posaditi i paradajz i paprika (direktna setva).

Direktna setva ima svoje prednosti, jer se manje ulaže u proizvodnju, a na ovaj način se biljkama razvija jak korenov sistem, što svakako kasnije olakšava i smanjuje potrebu za navodnjavanjem. Direktnom setvom najčešća se proizvodi paradajz i paprika za preradu u domaćinstvu. Inače, niske sorte paradajza pogodne su za direktnu setvu na velikim površinama, dok se za baštensku proizvodnju češće koriste visoke sorte. U niske sorte spadaju Kruna, industrijski i nizak paradajz koji je prepoznatljiv po blago izduženom plodu, roze boje. Mesnat je, čvrst i ukusan. Roker je takođe industrijska sorta niskih i bujnih žbunova koja ima krupne, mesnate i čvrste plodove. U visoke sorte spada Volovsko srce, gaji se uz oslonac ili u špaliru visine 2 metra na jedno ili dva stabla, a u visoke sorte spadaju i Kazanova F1, Lamoneda F1, Maraton F1.

U ovoj dekadi  se već mogu brati rotkvice, mladi luk, salate i spanać.

– Pred kraj aprila, mogu se posejati lubenice, dinje, krastavci i boranija – kaže sagovornik.

April je idealan mesec za setvu soje, suncokreta, crvene deteline, lucerke i kukuruza. Setva zavisi od toga da li živite u ravničarskim ili brdsko-planinskim predelima. Ipak, ono što je sigurno jeste da je drugi deo aprila pravo vreme za setvu ovih biljaka. Pre setve trebalo bi pravilno obraditi i nađubriti, a kasnije (obično neposredno nakon setve, pre nicanja) i zaštititi od korova odgovarajućim herbicidima – najbolje prema savetu stručnjaka.

LJ. M.