Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО SVAKI CVET I SVAKA BOJA IMAJU ZNAČENJE: Jezik cveća je jezik radosti

SVAKI CVET I SVAKA BOJA IMAJU ZNAČENJE: Jezik cveća je jezik radosti

Поклањање цвећа није пуки одлазак у цвећару. Захтева смислено састављање поруке. Тачну поруку добићете укрштањем алгоритама - боје и врсте

1906
Фото: Pixabay

Bez obzira na vrstu, jedan cvet daje se u specijalnim prilikama. Pažljivo odabran, reći će milion reči. Tri ili pet cvetova poklanja se za godišnjice ili rođendane, a više cvetova u buketu biraju se za važnije prilike.

Za intimnu večeru udvoje biraju se cvetni aranžmani sa dve vrste cveća.

Svaki dobijeni cvet poruka je o tome koliko vas neko voli, poštuje, koliko mu značite. Cvet nosi skrivene kodove, koje samo treba pažljivo dešifrovati. Jezik cveća ima svoj naziv – floriografija, i zato ga treba pažljivo govoriti. Svaka boja i svaka vrsta cveća ima značenje.

Za početak, treba znati da se kod nas nikada ne poklanja paran broj cvetova. Izuzetak je i kada se poklanja jedan cvet. Bez obzira na vrstu, jedan cvet daje se u specijalnim prilikama. Pažljivo odabran reći će milion reči – ćuteći.

Tri ili pet cvetova poklanja se za godišnjice ili rođendane, a više cvetova u buketu biraju se za važnije prilike. Isuviše raskošan i prevelik buket znak je neukusa i razmetljivosti i kazuje da je pokloniocu više stalo do sebe nego do osobe kojoj buket poklanja. Za intimnu večeru udvoje biraju se cvetni aranžmani sa dve vrste cveća.

Dakle, poklanjanje cveća nije puki odlazak u cvećaru. Zahteva smisleno sastavljanje poruke. Tačnu poruku dobićete ukrštanjem algoritama – boje i vrste.

Cvetna bajalica

Bele rade ili margarite poznate su i kao venerin cvet. Najčešće se koriste za zabavnu igru „voli me – ne voli“, u kojoj se proverava da li vas simpatija voli. Zato bi valjalo da se pomučite i izaberite cvet s neparnim brojem latica. Bele rade simbolizuju bogatstvo, veselost, odanost, nevinost i optimizam. Belim margaritama ističe se istinitost osećanja.

Od crvene – krvi i vatre, do bele – čistote

Crvena boja označava krv i vatru, oličenje je snage, odlučnosti, energije. Ali ujedno označava strast, ljubav i požudu. Crvena je vidljiva i dominantna boja, pa i skroman buket u ovoj boji nikada neće biti odbijen. Dokaz je zaljubljenosti i zbog toga nije dobar izbor za poslovne prilike i čestitke, jer se može pogrešno protumačiti.

Bela boja simboliše savršenstvo i čistotu. Predstavlja kombinaciju svih boja u vidljivom spektru i povezana je s osećajima dobrote i nevinosti. Uvek ima pozitivnu konotaciju. Koristi se i kada želimo nekom da pokažemo sigurnost, nesputanost, poštovanje i humanost. Odiše jednostavnošću, elegancijom i nežnošću i poručuje da onaj koji poklanja nema skrivene motive.

Plava je boja neba i mora i zbog toga nosi poruku slobode i nesputanog prostranstva. Povezuje se s osećanjem stabilnosti, poverenjem, mudrošću i inteligencijom. Deluje umirujuće, nosi poruku iskrenosti i vere, stabilnosti i stručnosti. Ova boja je dobar izbor kada želimo da čestitamo poslovni uspeh, diplomu ili brzi oporavak. Recimo, buket plavih hortenzija preneće poruku poštovanja i umiriti nervozu.

Roze boja predstavlja ženstvenost, romantiku i čistu ljubav. Ima umirujući efekat i nosi izreze nežnosti, skrivene poruke ljubavi i simpatije. Ujedno je simbol uživanja, slavljenja mladosti i pleni otmenošću i elegancijom. Poklanja se isključivo ženama. Kada očevi žele da obraduje ćerku ili čestitaju rođenje ženskog deteta prijateljima, roze boja je savršen izbor. Kada želite da zaintrigirate simpatiju i poručite joj da možda imate i skrivene emocije, roze ruže su idealan dar.

Zelena je boja prirode. Malo je toga što ume da nas oraspoloži kao što već vekovima radi zelena boja. Pogotovo danas, kada nam se većina života odvija između betona, metala i plastike. Zelena boja nam vraća svežinu i približava nas prirodi. Ima značajnu simboliku sigurnosti i plodnosti. Tamnije nijanse obično vezujemo s novcem i poslovnim uspesima. Sugeriše na rast i nadu. Sinonim je za savršenstvo prirode i neophodan je pratilac bilo kojeg cvetnog buketa. Ako želite nekome da pošaljete poruku optimizma, izaberite aranžmane pretežno zelenih nijansi.

Ljubičasta boja simbolizuje bogatstvo i luksuz. Povezana je s osećanjem moći, uspeha i ponosa. Dominantna je i ekstravagantna, a to potvrđuje i činjenica da insekti ovu boju najradije biraju u prirodi. Rado su je birali i kraljevi, a označava divljenje i proslavu bitnih dostignuća.

Žuta je boja sunca i povezana je s radošću i srećom, simbol je lojalnosti i časti. Neki je tumače i kao boju ljubomore, zavisti i kukavičluka. Ali, činjenica je da je oduvek bila simbol energije. Zato se i danas doživljava kao poziv na aktivnost i intelekt. Samo, ne treba je koristiti preterano, jer izaziva uznemirenost. U kombinaciji sa drugim bojama vrlo je efektna i donosi osećaj radosti i pozitivnosti. Ovakav buket govori o želji za novim početkom, veselju i sreći.

Božur života, karanfil odanosti, raskošni iris

Božur dolazi s Istoka gde, zbog gordog držanja i crvene boje, simbolizuje život, lepotu, čast i bogatstvo. Hortenzija se najčešće poklanja kao poziv na pomirenje nakon svađe ili nesuglasica. Jasmin se obično bira za one kojima je veoma važan porodični život. Ljubičica simbolizuje prvu ljubav i ovim nežnim cvećem izražavaju se iskrenost i privrženost.

Karanfil je poslednjih decenija zapostavljeno cveće, ali njegova duga istorija pokazuje duboku simboliku. Hrišćani veruju da je prvi karanfil nikao na zemlji kada je Bogorodica plakala za Isusom Hristom, dok je nosio krst. Zato je ovaj cvet simbol večne majčinske ljubavi, raspeća i milosti. Ružičasti karanfil je simbol verenika i ljubavne naklonosti. Beli predstavlja prijateljsku ljubav i sreću.

Najpoznatiji, crveni karanfil, govori o ljubavi, svetlocrveni simboliše divljenje, a bordo duboku ljubav i privrženost. Na Praznik rada nosili su se na reveru u Austriji, Italiji i jugoistočnoj Evropi i postali su simbol radničkog pokreta. Na početku XX veka karanfil postaje zvanični cvet za Osmi mart – Dan žena. Karanfil je nacionalni cvet Španije, Monaka i Slovenije.

Iris ili perunika omiljen je zbog neobičnog i raskošnog cveta, na kome se boje prelivaju kao duga. On je simbol dostojanstva, hrabrosti, mudrosti, slave, vere i nade, ali i ljubavi.

Bogatstvo lale, uzvišenost ljiljana, egzotičnost orhideje, ruža strasti i ljubavi…

Lala je simbol bogatstva, slave, raskoši, lepote, ali pomalo i oholosti i uobraženosti. Ovaj cvet svima popravlja raspoloženje i posebno je pogodan za depresivne osobe. Crvene lale poklonite onima kojima ukazujete poverenje i ljubav, a žute onima kojima se divite.

Ljiljan je oduvek bio cenjen cvet, zbog veličine i lepote. U Staroj Grčkoj bio je posvećen vrhovnoj boginji Heri, kraljici neba, zaštitnici braka i potomstva. Mit kaže da su ljiljani nastali iz kapljica njenog mleka koje su pale na zemlju. Iako ih ima različitih boja, najomiljeniji je beli ljiljan. On je simbol uzvišenosti i čistote i veruje se da postoji još od početka Ledenog doba. Ljiljan je rajski cvet, simbol beskrajne lepote, sreće, besmrtnosti i spasa.

Foto: Pixabay

Orhideja je poseban cvet. U drevnoj Kini orhideje su se povezivale s plodnošću i smatralo se da pomažu pri začeću. Egzotična, prefinjena i ekstravagantna, nosi poruku ljubavi, romanse, erotike i želje za intimnošću. Često se poklanja bolesnima, kako bi im se poželeo što brži oporavak. Ambicioznima se šalje da bi imali uspeha u karijeri, jer orhideja simbolizuje želju za uspehom. Nije pristojno pokloniti samo jednu orhideju, osim ako nije luksuzno upakovana.

Ruža je simbol ljubavi, strasti i lepote. U crvenim nijansama daruju se u znak ljubavi i simbolizuju strast. Bele ruže simbolizuju duhovnu ljubav, čistotu i bezgrešnost, dok narandžaste označavaju žudnju. Ruže boje lavande poručuju da je reč o ljubavi na prvi pogled. Ružičastim ružama tamnijih nijansi izražava se zahvalnost, dok se svetlijim nijansama ističe nežnost osobe koja ih prima, kao i divljenje prema njoj. Svetlijim tonovima ruža obično se izražava prijateljstvo.

Kada žena pokloni muškarcu jednu crvenu ružu, na taj mu način iskazuje vernost, veruje se.

Rečnik iz doba kraljice Viktorije

Jezik cveća nastao je u Viktorijansko doba, kada su se poruke slale i cvećem. Ako mladić pokloni dami buket, ona bi požurila kući i pokušala da dešifruje njegovo značenje. Zato su u to vreme džentlmeni morali pažljivo da biraju.

Osnovu ovog zaboravljenog jezika čini knjiga “Tajni jezik cveća” Vanese Difenbo. Jedna od njih je i “Jezik cveća”, u stvari rečnik cveća, koji govori o poklanjanju cveća, koje predstavlja znak naklonosti i poštovanja, obuhvata jezik i poeziju cveća, a napisala ga je Henrijeta Damon davne 1859. godine.

Kasnija istraživanja pokazala su da postoje i drugačija tumačenja – nekad istovetna, nekad slična, a nekad različita, te je svaki cvet dobio nekoliko značenja. Pored već navedene knjige korišćeno još nekoliko- “Vaza sa cvećem” koju je napisala S. K. Edgarton, “Jezik cveća” Kejt Grinavej, “Jezik i osećanja cveća” Džejmsa D. Makejba i “Leksikon biljaka” Ketrin H. Voterman.

Cilj napisanih knjiga je bio da pruže upotrebljiv rečnik za savremenog čitaoca. Iz viktorijanskih rečnika izbrisane su biljke koje više nisu bile uobičajene, a dodate su one koje su kasnije postale dostupne.

I na kraju – kamelija

Verujemo da je svima prva asocijacija na kameliju čuveni roman Aleksandra Dime “Dama s kamelijama”. Delikatna, nežna, sofisticirana i graciozna, kamelija je svakako zaslužila da se nađe na listi najomiljenijih cvetova koji tradicionalno poklanjamo ne samo onima koje volimo, već i osobama kojima se potajno divimo, te koje možda nisu ni svesne da su predmet našeg obožavanja. Zato je, pored očigledne asocijacije na savršenstvo i otmenost, kamelija oduvek predstavljala i simbol čežnje.

Kamelija važi za najstariju kultivisanu biljku na svetu. Poreklom je iz istočnih delova Azije, gde se i danas koristi njen mnogo popularniji naziv – japanska ruža. Ne samo što se može čuti da kamelija prati puteve budističkih sveštenika, već se često može naći i u mnogim hramovima. U njihovim očima, kamelija je cvet nad cvetovima, jedini koji u sebi objedinjuje eleganciju ruže i prefinjenost orhideje. U njenom krupnom i punom cvetu je pobeda nad materijalnim, odjek slobode i novih početaka.

Ovaj cvet svojim izgledom podseća na duhovnost, mir, čast i harmoniju u prirodi. Smatra se da je latica cveta simbol duha mlade devojke, dok je takozvana čašica cveta simbol mladog momka koji se zavetuje da brine i štiti devojku. Otuda potiče simbolika savršenstva njihove zajednice i beskrajne posvećenosti je u osnovu svake prave ljubavi.

Crvena kamelija otuda je jedan od najpopularnijih cvetova kojim se iskazuje ljubav, požuda i strast. Ružičaste se poklanjaju osobama za kojima naše srce žudi, a bela prenosi poruku divljenja. Suprotno duboko ukorenjenom uverenju da je poklanjanje cveća strogo rezervisano samo za žene, kamelija poklonjena muškarcu ima posebno značenje – simbol je sreće!

B. Nenković

Dobro jutro broj 576 – April 2020.