Ranostasni sortiment breskvi i nektarina je u fazi od početka do kraja bubrenja pupoljaka i u opasnosti je od zaraze patogenom, koji izaziva kovrdžavost lišća breskve. Zaštitari bilja preporučuju prskanje bakarnim preparatima, a potom i registrovanim insekticidima, kako bi se sprečila pojava bolesti.
Zbog visokih temperatura za ovo doba godine može doći do pucanja pupoljaka kod ranog sortimetna, a kod ostalog do bubrenja, te je preporuka da se pre padavina obavi najpre zaštita fungicidima.
– Zaštitu bakarnim preparatima treba obaviti u fazi bubrenja pupoljaka. Nakon pucanja pupoljaka prskati voće registrovanim preparatima na bazi ditianana ili cirama. Naime, breskva je najosetljivija u fazi bubrenja na dejstvo ovog patogena – kaže Lidija Vulović, inženjer zaštite bilja iz PSSS Kragujevac.
Optimalna temperatura za pojavu zaraze je od 15 do 21 stepen, a za razvoj bolesti 20 stepeni. Ukoliko je zima blaga, kao što je ova, do infekcije može doći već u januaru, a simptomi su uočljivi u februaru.
– Pravi trenutak za tretman nije svuda isti i zavisi od ekspozicije i vremenskih uslova. Treba obaviti vizuelni pregled voćnjaka i proceniti kada je vreme za tretman. Poželjno je dva puta tretirati voće. Prvi put u vreme bubrenja pupoljaka, a drugi u fazi roze pupoljka. Iako su sorte breskvi različito osetljive na ovaj patogen, nijedna nije dovoljno otporna – navodi Vulović.
Stručnjaci opominju da je važno delovati i preventivno, jer kasnije bolest ne može da se zaustavi, a šteta u voćnjaku može biti velika. Ukoliko se zaraza, ipak, pojavi neophodno je breskve održavati u što boljoj kondiciji i tokom vegetacije primenjivati redovnu zaštitu protiv ostalih bolesti. Jaka infekcija može izazvati opadanje lišća i pojavu novog, što dodatno iscrpljuje biljku, te je neophodno prihranjivanje azotom u rano proleće.
Piše: Biljana Nenković
20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.
0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com