Насловна АРХИВА BADEM SIMBOL PLODNOSTI: Jezgrasto voće u vrtu i na trpezi

BADEM SIMBOL PLODNOSTI: Jezgrasto voće u vrtu i na trpezi

Стари Римљани су на венчањима на младу и младожењу бацали бадеме као симбол плодности. –Швеђани верују да ће онај ко пронађе бадем скривен у божићном пудингу бити срећан целе године. –Са 45 грама бадема дневно нећете знати за срчане тегобе

1189

Badem svrstavamo u jezgrasto voće iako je reč o drvetu iz familije ruža bliskom rođaku kajsija, višanja, bresaka i šljiva. Iako potiče iz Sredozemlja, u Srbiji se sve više gaji, uglavnom na okućnicama, jer je jezgro njegovih plodova veoma cenjeno zbog hranljivosti i blagotvornog uticaja na ljudsko zdravlje, kao i zbog prijatnog ukusa.

Ovo voće počinje da sazreva u junu i može da se bere do oktobra, a ima ga u prodaji tokom cele godine. Vreme berbe zavisi od sorte, primenjene agrotehnike, područja u kome se uzgaja i vremenskih prilika u toku vegetacije.

BADEMOVO MLEKO

Bademovo mleko je izvrstan i zdrav napitak, pogotovo ako imate problema s laktozom iz kravljeg mleka.

Sastojci:

1 čaša badema,

4-5 čaša vode,

malo meda ili agava sirupa, po želji.

Priprema:

Bademe ostavite namočene u vodi preko noći. Ujutro ih ocedite i stavite u blender. Dodajte vodu i blendajte u nekoliko navrata sve dok bademi ne budu skroz sitni. Sve to dobro procedite i zasladite po želji.

Duga berba i pažljivo čuvanje

Plodovi ove voćne vrste ne sazrevaju istovremeno, čak ni na istom stablu. Za berbu prvo pristižu oni koji se nalaze na periferiji krune. Da ovaj posao može uskoro početi jedan od pokazatelja je lako opadanje razvijenih i zrelih plodova u uslovima kada je vreme tiho. Nedovoljno zreli plodovi čvrsto se drže za rodnu grančicu.

Zbog visokog sadržaja ulja plodovi badema su u toku čuvanja podložni kvarenju. Zbog toga se za ovu namenu biraju samo oni koji su dovoljno suvi i dobro očišćeni od ostataka

omotača i raznih primesa. Najbolje je da se čuvaju i hladnjačama, ali mogu i u običnim skladištima upakovani u džakove ili sličnu ambalažu uz dobro provetravanje. Da ne bi užegli ne treba ih izlagati svetlosti, visokoj temperaturi  i kiseoniku.

RECEPT ZA MARCIPAN

Za pripremu marcipana vam je potrebno:

300 grama mlevenih badema,

200 grama šećera u prahu,

1 kašičica soka od limuna,

1 kašičica ekstrakta badema,

60 ml vode (ili jedno belance).

Ukoliko nemate mlevene bademe, najpre ih blanširajte, a zatim sameljite. Pomešajte bademe i šećer u prahu i pomogućstvu sameljite naknadno u blenderu kako bi vam masa bila kompaktna i glatka. Te suve sastojke zatim prosejte kroz cediljku kako biste bili sigurni da nije ostalo grudvica. Postepeno dodajte tečne sastojke,  kašičicu po kašičicu i mesite masu. Da bi vam marcipan bio još čvršći, umesto vode možete dodati jedno belance, ali ga pre dodavanja nemojte tući. Gotov marcipan možete bojiti jestivim bojama i oblikovati na razne načine, a u frižideru može da stoji i do deset dana.

I probiotik, i antioksidans

Činioce dobrog zdravlja kao bakar, mangan, magnezijum, fosfor, cink, kalcijum, gvožđe sve zajedno nalazimo u plodu badema. Izvrstan je izvor vitamina E i B kompleksa: nijacina, tiamina i riboflavina. Bademi poseduju probiotička svojstva pa povećavaju nivo dobrih bakterija u crevima i doprinose zdravlju organa za varenje.

Vodeći su izvor vitamina E u hrani, jer sadrže alfa-tokoferol, moćni antioksidans koji ima sposobnost snižavanja holesterola od 8 do 12 odsto. Da biste izbegli srčane bolesti dovoljno je svakodnevno pojesti 45 grama ovog dragocenog voća.

Velike količine mangana i bakra u bademu čuvaju nervni i endokrini sistem, održavaju zdravlje kostiju, stabilan krvni pritisak, a podstiču i optimalan rad štitne žlezde. Veoma je koristan i za držanje dijete, jer daje osećaj sitosti, što je veoma važno u borbi protiv gojaznosti.

Osim sveže, ovo voće se jede prženo, dodaje raznim slatkim i slanim jelima. Često se kombinuje sa suvim smokvama, lešnikom, grožđem i drugim suvim voćem. Koristi se i u prehrambenoj industriji, za proizvodnju bademovog maslaca, ulja, mleka i marcipana.

Ulje badema nalazi primenu u industriji lekova i u kozmetici za pravljenje krema namenjenih ublažavanju opekotina,  negovanje kože, kose i noktiju. Preporučuje se u terapiji raznih upala, nervnih  i infektivnih bolesti.

Dobro jutro broj 557 – Septembar 2018.