Dušan Gajin, diplomirani inženjer poljoprivrede u holandskoj kompaniji Van Iperen, koja se godinama bavi ishranom biljaka, kaže da bi slikoviti odnos mineralnih đubriva i biostimulatora mogao opisati kao odnos proteina i vitamina u ljudskoj ishrani. Mineralno đubrivo bi bilo „meso” a biostimulatori „voće”, i jedni i drugi su neophodni za razvoj, rast i rod biljke.
„Prekomerna upotreba mineralnih đubriva, što je vrlo često i intezivnim proizvodnjama, zagađuje zemljište i podzemne vode i ide se ka trendu smanjena đubriva u proizvodnji, a da bi se i dalje ostvarili kvalitetni i visoki prinosi upotrebljavaju se biostimulatori – poboljšivači procesa u biljkama radi dobijanja boljih prinosa“, kaže Gajin i dodaje da holandska kompanija Van Iperen već 20 godina radi na razvoju i proizvodnji biostimulatora.
„Sve kompanije koje se bave proizvodnjom sredstava za ishranu bilja u svetu teže da unaprede svoje proizvode na bazi biostimulatora jer su oni budućnost poljoprivrede. Sa biostimulatorima nateramo biljku da bolje upravlja svojom vodom, da ne moramo da dodamo mnogo vode. Za nas to još nije strašno, zato što imamo vode napretek, ali neće tako biti u narednih 100 godina. S obzirom da je cilj da proizvodnja prođe na što bezbolniji način u cilju očuvanja životne srednine izumeli smo projekat „biljke za biljke”. Mi uzgajamo biljke koje beremo i to nam je sirovina za dobijanje biostimulatora“, rekao je Gajin, navodeći da istraživanja traju duže od deset godina.
„Istraživali smo više od deset godina koje potrebe biljke imaju kada dođu visoke temperature, kada nema dovoljno padavina, na molekularnom nivou šta biljkama treba, kojih molekula najviše. Onda smo te molekule tražili u raznim biljnim vrstama u prirodi koje već postoje. Kada smo našli te biljne vrste počeli smo sami da ih uzgajamo da ne bi remetili prirodu. Imamo potpuno kontrolisan lanac od sirovine za dobijanje do krajnjeg proizvoda. S obziorm da su na bazi biljaka kada otvorite bocu asociraju na sok, imaju jake intezivne boje, crvene ili bordo. Sa ovim preparatima ne remetimo prirodu, u procesu proizvodnje to je bukvalno hladno ceđenje i ekstrakcija“, otkriva nam ovaj stručnjak šta se krije iza biostimulatora najnovije generacije kojih nema na našem tržištu jer je u toku postupak registracije.
„Cilj je da se za 30 posto smanji upotreba mineralnih đubriva. Ne možete reći „nemojte koristiti mineralna đubriva“, jer to prosto nije moguće, ali možemo ubediti proizvođača da smanji. Ako je planirao da da 1,5 grama po biljci dajte 1,2 grama“, dodaje on i uverava nas da iza njegovih reči stoje ozbiljna laboratorijska istraživanja i testiranje proizvoda.
„Kada smo dobili proizvod radili smo petogodišnje istraživanje u našim laboratorijama i plastenicima. Onda smo obavili petogodišnje iskustvo sa proizvođačima, gde je svaki proizvođač bio u obavezi da smanji mineralnu ishranu za minimum 30 posto. Iskreno, bilo je teško da ih ubedimo. Istražvanja su rađena u Italiji (Vićenca) i Holandiji (Roterdam). Cena nije za poređenje zato što mineralna đubriva imaju neku svoju cenu, ali kada vi smanjite njegovu upotrebu za 30 posto i dodate biostimulatore vama je u principu cenovno isto ili niže. Takođe, dobijate odgovorniju proizvodnju i sigurno kvalitetniji plod i biljku koja će bolje pretrpeti najviši temperaturni i vodni stres“, rekao je za Dobro jutro Dušan Gajin.