Mozaike u crkvi Svetog Đorđa na Oplencu, vodeći britanski časopis „Wonderlust“ svrstao je među 13 najlepših na svetu. Oplenački mozaici, prema oceni autora Petera Mura, našli su se rame uz rame sa Gaudijevom umetnošću i crkvom u Raveni.
Mozaik na Oplencu, u mauzoleju kraljevske porodice Karađorević, najveći je na svetu urađen od murano stakla. Oslikava unutrašnjost čitave crkve i vladarske kripte Karađorevića. Na unutrašnjem uređenu crkve radio je ruski majstor, Nikolaj Krasnov, jedan od najznačajnijih evropskih arhitekata tog doba sa svojim saradnikom Sergejom Smirnovim.
„Osim same izrade mozaika Krasnov je sa svojim saradnicima od 1921. do 1928. godine prikupio kolekciju od 753 kompozicije iz preko 60 srpskih srednjovekovnih manastira, uglavnom sa Kosova i Metohije i iz Severne Makedonije. Tako su ih i sačuvali od zaborava, jer na Kosovu i Metohiji većina tih kompozicija više ne postoje. Posle sedam godina prikupljanja, napravili su crteže na kartonima, koje su poslali u Berlin u firmu „Pul i Vagner“, gde je od italijanskog murano stakla napravljen ovaj mozaik i on je u tablama stizao na Oplenac. Mesta za table bila su posebno numerisana i mozaik se sklapao utiskivanjem u svež malter“, kaže Dragan Reljić, upravnik Zadužbine Karađorđevića na Oplencu u Topolu.
Oslikavanje zidova crkve mozaikom od murano stakla trajalo je skoro deset godina. U to vreme kilogram murano stakla imao je istu vrednost kao kilogram zlata. Mozaici se prostoru na 3.570 kvadratnih metara. Mozaik je rađen u preko 15.000 nijansi boja, a broji preko 40 miliona kockica.
„Ponosni smo na činjenicu da su mozaici sa Oplenca tako visoko rangirani u svetu. Nadamo se da će i UNESCO uskoro staviti zaštitu na oplenačke mozaike, jer zaslužuju da se nađu na listi poznatih dela svetske baštine“, dodao je Reljić.
Biljana Nenković
Foto: Biljana Nenković