Vladanka Aleksić iz sela Guberevac kod Knića svake godine pravi na stotine tegli slane i slatke zimnice. Osim klasičnih recepata, voli da eksperimentiše, te ostavlja i dunje u turšiji. Recept je jednostavan, a ukus nov i neobičan.
Kad u kasnu jesen zamirišu dunje po Gruži, Vladanka ih stavlja na ormare, ali više u tegle. Za slatko i džem od dunja koristi klasične recepte, kao i sve domaćice. Dunje renda ili seče na kockice, dodaje limun, rozetlu ili seckane orahe. Međutim, njen duh nije mirovao, pa je pre nekoliko godina dunju ostavila kao slanu zimnicu i od tada je nezaobilazna zimnica na njenim policama.
– Razmišljala sam o tom trendu u poslednje vreme da se voće ostavlja kao slana, a povrće kao slatka zimnica. Grožđe se primera radi ostavlja kao slana, ali sa ljutim papričicima, pa sam nešto slično probala i sa dunjama. Recept je jednostavan. Dunje se očiste, iseku na četvrtine ili osmine. Poređaju se u teglu i preliju presolcem. Za presolac koristim klasičnu mešavinu od sirćeta, vode, soli i šećera – kaže za Dobro jutro Vladanka Aleksić iz Guberevca.
Ovako spremljene dunje trebalo bi da odstoje oko mesec ipo dana i spremne su za jelo. Takozvana voćna turšija ukusna je i zdrava, baš kao i slana. Dunje se dobro održavaju u turšiji i nije potrebno dodavati konzervanske ili vinobran. Dovoljno je da tegle stoje u hladnoj prostoriji.
Za dunje u turšiji, Vladankini gosti, koji posećuju porodično gazdinstvo, u okviru seoskog turizma, kažu da im je ukus potpuno nov, a ukiseljene dunje pravi delikates.
Tekst i foto: Biljana Nenković