KAD OPUSTE VAŠE CVETNE BAŠTE
Ne morate da čekate proleće da cvetna bašta u dvorištu ponovo oživi. Postoje načini da ona bude šarena i živa tokom kišnih, tmurnih ili snežnih dana. Takvu posebnu draž dvorištima tokom kasnih jesenjih i zimskih meseci daje ukrasno povrće. Zato, ove jeseni, umesto da birate cveće koje će opstati u hladnim danima, posadite ukrasni kupus i kelj.
U oktobru se cvetne leje polako „gase“ i sezonsko cveće već je na izdisaju. Bašte se čiste od precvetalih i uvelih biljaka, a iza njih ostaje zemlja koja, najčešće ogoljena, čeka sledeće proleće. Međutim, zemlja ne mora da bude „gola“, niti bašta pusta.
Boje lepše što je mraz jači
Postoji jednostavan način kako oživeti dvorište i dati mu spektakularan izgled do sledeće cvetne sezone. Ukrasni kupus i ukrasni kelj, a mala je razlika u nezi i izgledu, izdržaće mrazeve i do 15 stepeni ispod nule. Ovo povrće koje se s jeseni sadi u dvorištima pripada istoj porodici kao „obično“ i traži iste uslove gajenja. Laicima mogu da promaknu neznatne razlike, a jedna je da ukrasni kelj ima kovrdžavo lišće po ivicama. Kupus ima široke, ravne listove, na čijim ivicama su svetle kontrastne boje.
Listovi ukrasnog povrća odlikuju se neverovatno živopisnim bojama: ružičastom, ljubičastom, žutom, bordo, belom, krem. Zanimljivo je da su njihove boje intenzivnije što je temperatura niža. Primera radi, kada je mraz sa deset stepeni ispod nule, boje postaju najživlje.
Kasno za setvu, kupite sadnice
Ukrasni kupus i kelj mogu da se sade u baštenskim lejama ili u saksijama. Na domaćinima je da odluče da li će sadnice stavljati pojedinačno ili u grupama. Gaji se iz semena, ali je u oktobru kasno za setvu, koju treba obaviti tokom leta. Zato je najbolje kupiti gotove sadnice na cvetnim pijacama ili rasadnicima. Vole osunčana mesta, te ih treba posaditi tamo gde će tokom zime dobijati najviše svetlosti. Zemljište bi trebalo da bude vlažno i poželjno ga je malčirati, ali sa dobrom drenažom. Odlično izgledaju pored staza, u nizu ili u kružnim oblicima. Sadnja u saksijama predviđena je za terase, balkone i mala dvorišta.
Kao i njihove jestive srodnike i ukrasne biljke mogu da napadnu iste štetočine i bolesti. Srećna okolnost je to što su tokom jeseni i zime manji rizici od štetočina, a jedina mera održavanja je zakidanje najnižih listova, kako ne bi došlo do gljivičnih oboljenja.
Gorke, ali lekovite
Ukrasni kupus je dvogodišnja biljka, te u drugoj godini razvija grane sa žutim cvetovima iz kojih se mogu sakupljati semenke. One se čuvaju do leta, kada već može da počne setva za sledeću jesen. U zavisnosti od sorte mogu da narastu od pola metra do metar visine. Ukrasne sorte počele su da se uzgajaju u drugoj polovini prošlog veka u Americi. Jestive su, ali imaju gorak ukus. Međutim, ne spori im se lekovitost, te se upotrebljavaju preventivno protiv ateroskleroze i gojaznosti. Istovremeno, mogu da posluže i kao hrana za domaće životinje.
Tekst i foto: Biljana Nenković