Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Ni leska ne može bez hemije

Ni leska ne može bez hemije

965

KADA SE UDRUŽE ŠTETOČINE I BOLESTI

Piše Svetlana Mujanović

Do pre koju deceniju leska je u našim krajevima bila šumsko drvo, čije smo upotrebljive plodove – lešnike, sakupljali po šumi. Prateći voćarske trendove u savremenijim, razvijenijim državama i pojavom novih sorti koje su imale jezgro ukusnije od divljih, leska je počela da se sadi i u našim voćnjacima, da bi se poslednjih godina ukorenile i veće plantaže.

S povećanjem površina pod ovom voćkom, pojavile su se bolesti i štetočine poput grinja, stenica, surlaša ili žiška, koji je nekada bio jedino poznata štetočina. Sve češće je napadaju i bakterioze, kao i gljivične bolesti, među kojima najveću štetu nanosi gljiva nematospora, prouzrokovač mrke truleži jezgra. Protiv nje lesku valja štititi i na okućnici. Ustvari, plodovi se štite od insekata, najčešće su to stenice i žižak, koji ih „buše“ i pružaju mogućnost nematospori da ih zarazi.

Protiv gljive nema leka, ima preventive

Promena koju nanosi nematospora (Nematospora coryli) i koja se uočava obično pred kraj vegetacije, u berbi, jeste trulež jezgra ploda. Ova gljiva je na leski inače prisutna kao saprofit tokom čitave vegetacije, ali kada insekti oštete tvrdu ljusku, ona u plod ulazi kao parazit i takvi lešnici su izgubljeni za potrošnju. Gljiva zaštićena omotačem, i u plodu se nesmetano razvija. Na ljusci ploda u koji se uselila gljiva vide se žute fleke koje kreću od vrha, kasnije taj deo dobija smeđu boju. Inficirani plodovi su sitniji, deformisani, a jezgro lešnika je tamne do crne boje i kiselkasto – gorkog ukusa. Kada se zaraze mladi plodovi, tokom maja i juna, osuše se i otpadnu prazni, bez jezgre. Ni zaraza u kasnijoj fazi ne obećava da će plod biti upotrebljiv.

Foto: AdobeStock

Trulež jezgra ploda (Nematospora coryli)

S obzirom na to da su ubodi stenica i drugih insekata ulazna vrata za zarazu, mere zaštite su usmerene na uništavanje štetočina. Sada je za zaštitu kasno, ali se valja pripremiti za sledeću vegetaciju.

Šta treba uraditi posle berbe  i koje su mere zaštite pročitajte u nastavku teksta.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us