Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Šesti pčelarski sajam

Šesti pčelarski sajam

579

Šesti pčelarski sajam jugoistočnog Balkana, odnosno prvi sajam pod nazivom “Otvoreni Balkan”, koji je organizovalo pet pčelarskih saveza iz Srbije, Severne Republike Makedonije, Grčke, Republike Srpske i Albanije, danas je u Vranju otvorila ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Jelena Tanasković.

Na Sajmu je učestvovalo 69 izlagača a među njima su, osim naših, bili pčelari iz Makedonije, Grčke, Crne Gore, Albanije, Bugarske i Turske, koji su posetiocima predstavili svoju ponudu po promotivnim sajamskim cenama. Ovaj događaj je privukao i veliki broj posetilaca.

Posetioci koji su na sajam došli samo zbog meda imali su priliku da kupe med vrhunskog kvaliteta po ceni od 1.200 do 1.800 dinara. Veliki broj posetilaca stigao je autobusima iz Severne Republike Makedonije. Vremešni Petrovski Lazar iz Probi Štipa nam je rekao da je samo iz ovog gradića, koji se nalazi na granici sa Bugarskom, krenulo nekoliko autobusa. Iako u poodmaklim godinama on je zajedno sa svojim saputnicima obišao sve štandove na sajmu i pažljivo odabrao opremu koja mu nedostaje u pčelinjaku koji broji 20 društava.

Na sajam je sa Kosova zbog opreme došao i pčelar Selim Skoborčanec koji u svom vlasništvu ima 80 pčelinjih društava. Rekao nam je da redovno obilazi sajmove pčelarstva u Vranju i Bujanovcu jer na njima ima priliku da vidi novu opremu koja se primenjuje u pčelarstvu.

– Na vranjski sajam došao sam i da čujem predavanje pčelara Rodžera Patersona, iz Engleske koji je autor mnogih knjiga iz ove oblasti – istakao je Selim.

Srbija proizvodi odličnu pčelarsku opremu

Da Srbija ima odlične proizvođače pčelarske opreme još jednom se potvrdilo na ovom sajmu. Znajući to pčelari se nisu mnogo dvoumili oko kupovine. Tako je bilo i na štandu firme “Brzanac” iz Beograda koja se bavi proizvodnjom delova, opreme i alata za široku primenu u pčelarstvu.Đurica Milojičić osnivač ovog preduzeća nam je rekao da svoju opremu u vidu bušača, zatezača, nosača ramova, noževa za podešavanje, matične rešetke…redovno nude pčelarima na sajmu u Vranju gde imaju dosta kupaca.

Na prodaju se nije požalio ni Zoran Jovković, predstavnik preduzeća “Zora plus” iz Kragujevca, koje se bavi proizvodnjom zaštitnih odela za pčelare.

Rodoljub Živadinović iz SPOS-a ponovio je danas da na tržištu ima dosta falsifikovanog meda i da je, SPOS u saradnji sa drugim proizvođačima rakije, vina, mleka i sokova koji imaju isti problem, napravio klaster “Ujedinjeni za kvalitet”. Zajedno sa Pokretom potrošača organizovali su uzorkovanje proizvoda u velikim marketima na području Pančeva gde je utvrđeno da je 88% meda falsifikovano.

– Kada smo uz pomoć države napravili pogon pre dve godine sve je bilo u redu i onda je došlo do velikog poremećaja na svetskom tržištu tako da je danas prosto nemoguće prodati med po ceni koja prevazilazi proizvodnu cenu- rekao je predsednik SPOS-a i dodao da je to veliki problem za pčelare, baš kao i nelojalna konkurencija koju imaju na domaćem tržištu.

U obraćanju prisutnima ministarka Tanasković je istakla da joj je drago što vidi toliko ljudi iz regiona koji su došli u Srbiju kako bi obnovili svoju opremu i videli šta je to Srbija uradila u pčelarstvu kako bi krenuli istim putem. Govoreći o subvencijama koje je država Srbija pripremila za pčelare u narednoj godini istakla je da će subvencije po košnici biti povećane sa 800 na 1.000 dinara.

– To je samo jedna subvencija koja koja ide uz direktnih davanja. Pčelarima su na raspolaganju i sve druge koje se odnose na nabavku opreme, preradu, marketing…- naglasila je ministarka Tanasković. Ovom prilikom ona je govorila i o otvaranju novih tržišta i izvoza meda i naglasila da Srbija ima usaglašen sertifikat sa svim zemljema EU, Kanadom i Rusijom i da uveliko radi na njegovom usaglašavanju i sa Azerbejdžanom, Bahreinom, SAD, Izraelom.

– Ove godine usaglasili smo i potpisali sertifikat sa Kinom – istakla je ministarka i poručila pčelarima da oni i nadalje mogu da računaju na pomoć države.

Piše: Gordana Nastić