Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Urea kao efikasan pesticid

Urea kao efikasan pesticid

4677

MINERALNA ĐUBRIVA MOGU DA ZAMENE PESTICIDE

Piše: Svetlana Mujanović

U sada već davno vreme, kada pesticidi nisu gospodarili svim oblastima biljne proizvodnje, postojala su neka mineralna đubriva, ili, kako su se tada zvala „veštaci“ koji su se mogli koristiti i za jesenju i prolećnu zaštitu od bolesti i štetočina. Tako ih je primenjivao i jedan ruski voćar starije generacije, čiji smo prilog našli na mrežama. Evo njegovog recepta i podsetnika kako i kada to treba raditi u voćnjacima i okućnicama.

U oktobru grmlje i drveće treba prskati koncentrovanim rastvorom mineralnih đubriva. Možete uzeti bilo koje od njih, ali je urea najjeftinija i lako se rastvara u hladnoj vodi. Za prskalicu od 10 litara 700 g uree rastvori se u litar vode i, kada i poslednja granula bude istopljena, tečnost se procedi u prskalicu u kojoj je 9 litara vode.

Foto: Adobe stock

Kako navodi ovaj voćar, tim rastvorom potrebno je prskati ne samo nadzemni deo, već i zemljište ispod voćaka, grmlje i drveće. Valja početi od samih vrhova grana, jer su tamo u vegetaciji lisne vaši polagale jaja. Zatim se mlaz pomera prema deblu, pažljivo se prskaju svi nabori kore, račve, jer mnoge štetočine tu nalaze zimsko skrovište. Ako listovi još vise na drveću, prskajte direktno na njih. Zatim sledi zaštita zemljišta ispod krune. U opalom lišću, a ispod njega i u gornjem sloju zemljišta, štetočine takođe pronalaze zimsko utočište. Kada se prska rastvorom tako visoke koncentracije, uništićete ih. Postupak se ponavlja rano u proleće, pre kretanja sokova.

Zbog čega se to radi baš u ovom periodu, krajem jeseni? Odgovor je jednostavan. Biljke su se već pripremile za zimu, u nadzemnim delovima nema toliko sokova i ne postoji opasnost da se tkiva oštete, a hitinski omotači štetnih insekata, njihova zimska garderoba, još nisu dovoljno ojačali, pa će koncentrovano mineralno đubrivo lako prodreti ispod omotača, poremetiti njihov metabolizam i one će zbog toga uginuti.

Povećane doze mineralnih đubriva efiksne su ne samo protiv štetočina, već i protiv spora patogena, prouzrokovača bolesti. Prilikom prskanja, ne zalivanja, povećana doza mineralnih elemenata ne nakuplja se u zemljištu i nema opasnosti od zagađenja ni zemljišta ni podzemnih voda, a o vazduhu da se ne priča.

I još jedna napomena iskusnog voćara. Jesen je vreme i za rasturanje organskog đubriva – stajnjaka, komposta. Na okućnici se to radi lakše i preciznije nego u velikom voćnjaku. Ispod svakog stabla se odoka proceni ivica kruga koju pravi podnevna senka krošnje, i u tom delu, u prstenu čija širina zavisi od raspoložive količine đubriva, pažljivo se razastru organska hraniva, na njih pograbi lišće ako je zdravo, i sve to ašovom unese u zemljište, da gliste i mikroorganizmi dovrše mineralizaciju. Ukoliko lišće nije zdravo, prvo njega valja pograbiti, izneti u kontejner ili složiti u neki kutak i kasnije spaliti, da se unište paraziti.