Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Venerina vlas u centru Sokobanje

Venerina vlas u centru Sokobanje

964

Piše: Svetozar Karanović

Nežna biljka nađena u odličnoj kondiciji u jednom ventilacionom šahtu na Trgu oslobođenja u Sokobanji.

Zasada, jedinazvaničnalokacija ovog prirodnog rariteta na teritoriji Republike Srbije je Venerina padina u Zvonačkoj Banji, koja je proglašena specijalnim rezervatom i stavljena pod zaštitu.

Ako nemate predstavu o nežnoj i dekorativnoj zeljastoj biljci, svetlozelenih jestivih i lekovitih listova, koju nazivaju Venerina vlas ili devojačka kosa, latinski Adiantum capillus-veneris, nemojte da pomislite da ste neki izuzetak. Ona se retko viđa čak i u svojim sredozemnim staništima, jer bira specijalna vlažna i senovita mesta na krečnjačkim stenama, sedrenim naslagama, zidovima i potkapinama, a u Srbiji je, kao krajnje ugrožena vrsta i prirodna retkost, zaštićena zakonom.

Šta kaže Nebojša Stanojević

Nebojša Stanojević iz Sokobanje, vlasnik fabrike čajeva Adonis d.o.o. tvrdi da nije. On je svoju tvrdnju potkrepio živom slikom usred centra svog grada. Pokazao nam je na licu mesta Venerinu vlas koja se lepo odomaćila u jednom od ventilacionih šahtova ispred i u sastavu zgrade Legata Miluna Mitrovića, a koji služi za provetravanje podruma. Tu je našla ono što joj godi. Dovoljno toplote bez velikih kolebanja i odgovarajuća vlažnost staništa očigledno su kompenzovali kontinentalnost lokalne klime, čime je omogućen opstanak ove osetljive biljke daleko od svog prirodnog areala. Nebojša veruje da tom opstanku moraju da pomognu i ljudi kojima je u životnom interesu svaki, pa i najmanji korak u korist prirode.

Tako misli i čovek koji je, prema Nebojšinim rečima, prvi prepoznao i otkrio retku biljku u njenoj neobičnoj nastambi. Reč je o Bogdanu Nešiću, botaničaru iz Jagodine, koji je često posećivao Sokobanju, još u vreme dok su se predavanja u travarskoj školi održavala u prostorijama Legata Miluna Mitrovića. Obavestili su o svemu lokalne oce…

Biljka dala novu šansu ljudima

Dražesna prirodna retkost pružila je Sokobanjcima novu šansu da u njoj uživaju. Šta će na to reći domaćini?

– Odgovor na to pitanje, na žalost, ne možete dobiti u Sokobanji – kaže Nebojša Stanojević. – Očekujemo ga iz Beograda, iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije, čija je ekipa boravila ovde i upoznala se s novim staništem Venerine vlasi, ali do sada ništa konkretno nisu preduzeli.

Reč je o istom Zavodu koji je imao važnu ulogu u zaštiti Venerine padine u Zvonačkoj banji, čijih ukupno 0,2724 hektara su zasad, zvanično, jedino stanište retke biljne vrste u Srbiji. Ta borba je trajala godinama, obuhvatila je kompletan režim života i ponašanja na zaštićenom lokalitetu i rezultirala Uredbom Vlade Republike Srbije o zaštiti Specijalnog rezervata prirode „Venerina padina“‘.

Da li je moguće da takav poduhvat vidimo i u Sokobanji?