Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО VREME JE DA SE ZASUČU RUKAVI

VREME JE DA SE ZASUČU RUKAVI

2802

U cvetnoj bašti puno posla

Lagano, kao šetnja nogu pred nogu po opalom lišću koje šušti pod batom koraka, lomi se i beži na stranu, približava nam se i septembar mesec i vreme da razmišljamo o sledećem proleću i cveću u našoj bašti. Iako još uvek mame svojim oporim, ali jakim mirisom, ruže, kadife, muškatle, vinke, verbene pozivaju neusahlim bojama i cvetovima, „ajmo rukavice na ruke i da krenemo redom“. Prvo i osnovno je da redovno skupljate to opalo lišće, kojeg zbog vetra i sunca ima još od kraja jula. Sledeće je da sklonimo sve biljke koje su precvetale. Ukoliko je u pitanju ruža, ono što je precvetalo treba ukloniti jer će vam ona cvetati dokle god joj skidate cvet. Vodite računa, ne preterujte, na vreme prestanite kako bi cvet sazreo u šipak jer je to znak kraljici cveća  da se prirpremi za zimu.

Negovanje travnjaka

Ukoliko volite, a volite svoj travnjak i smirujuću zelenu boju kojoj se posvetite posle napornog dana na poslu, znajte da je i njemu potrebna nega u jesen. Očistite ga od lišća i ogoljena mesta, ako ih ima, pripremite za jesenju setvu. To uradite u prvoj polovini ovog maštovitog godišnjeg doba jer je tad najpovoljnija temperatura za klijanje semena trave, a vlaga je optimalna. Zemljište je još toplo od letnjih vrućina i pogodno za razvoj dubljeg korenovog sistema, usled čega će vam trava biti vitalna. Pre setve, tj. popunjavanja ili podsejavanja ogoljenih mesta, obavezno uradite aeraciju, a zatim nađubrite đubrivom sa većim sadržajem fosfora.

Za travnjake koji su zdravi i vitalni poslednje košenje je potrebno uraditi do oktobra, eventualno novembra u zavisnosti od terena i temperature. Trava u tom periodu stvara sopstveni izlolacioni sloj lisne mase koji joj je zaštita i ne ulazi u zimu previsoka, što dovodi do truljenja. Na starijim travnjacima travu kosite na 2-3 cm dužine kako bi se pospešilo bokorenje. Vodite računa da ne odstranite više od trećine površine lista, jer ako preterate vaš travnjak u koji ste uložili toliko truda, biće podložan zimskoj golomrazici i sabijanju zemljišta usled obilnih padavina.

S druge strane, ne zaboravite da travnjak treba zalivati i u jesen sve dok su temperature visoke, da ne bi došlo do sušenja zemlje i slabljenja kondicije travnjaka. Ni tu ne treba preterivati, jednom nedeljno oko pola sata po aru crevom za zalivanje.

Zimzelene biljke i perene

Septembar je vreme za sadnju, presađivanje i orezivanje zimzelenih biljaka i perena koje cvetaju tokom proleća i leta. U jesen je bolje obaviti ovaj posao jer je zemljište toplije i biljke će se lakše primiti, ali nećete zakasniti ni u proleće ako sada ne uspete.

Obratite više pažnje na rododendron i kameliju. Ukoliko nije bilo dovoljno padavina, budite sigurni da je korenje dobro zaliveno kako bi se pupoljci i sledeće godine uspešno razvili. Nemojte đubriti u jesen, sačekajte do proleća, jer prihrana će pokrenuti novi rast, a to sada nije potrebno jer mladi izdanci mogu da se oštete usled mraza i niskih temperatura.

Prelepi božur

U prvom mesecu jeseni potrudite se da posadite božur jer je to najbolji period za njegovo razmnožavanje. Razgrnite korenje božura da biste došli do gomoljastog dela, nožem odrežite deo korena sa nekoliko zdravih pupoljaka, posadite u saksiju i prekrijte sa 2 do 5 sm zemlje. Ovaj posao treba da završite najkasnije do oktobra.