Više nego ikad ranije ove jeseni i zime potrebno je pridržavati se svih neophodnih mera u voćnjacima i uraditi sve higijensko- sanitarne, hemijske i rano prolećne mere, kako bi u zasadu bio smanjen infektivni potencijal i brojnost štetočina u narednoj godini. Lidija Vulović, inženjer zaštite bilja iz PSSS Kragujevac navodi da su patogeni ušli u zasade i da je dalje lečenje sve komplikovanije.
– Posle kiša, olujnih vetrova, grada, zatim velike vlažnosti pri visokim temeperaturama, predstoji nam velika borba. Prva mera je higijenko- sanitarna. Kada se završi berba treba izneti iz voćnjaka svo lišće, polomljene grane, mumificirane i zaostale plodove. Otpad treba uništiti, zasad pokositi i kompletno ga očistiti – kaže Lidija Vulović.
Međutim, nije dovoljno očistiti samo zasad, već i zemljište oko njega. Veliku opasnost predstavljaju zapušteni zasadi, koji se ne obrađuju.
– Sledeći korak je tretiranje bakarnim preparatom u momentu kada opadne 2/3 lista i ove godine treba obaviti još jednom taj tretman kada potpuno opadne list, kako bi se zasad kompletno dezinfikovao. To podrazumeva kupanje svakog stabla u onim voćnjacima koji su oštećeni olujnim vetrovima ili gradom. Pravilno kupanje je kada je i zemlja ispod krošnje prekrivena bakarnim preparatom. Nakon toga obavezno krečiti stabla, jer se u hrapavoj kori zadržavaju bolesti i štetočine. Pre tretiranja treba obraditi zemljište i pravilno obaviti ishranu zasada – dodaje Vulović.
Osim tretiranja bakrom potrebno je stabla i ishraniti, a pravilna ishrana zasada obavlja se nakon agrohemijske analize sa dubine od 30 do 60 centimetara. Zatim uneti propisanu količinu đubriva, kako bi se biljka pravilno hranila i podigla imunitet.
– Činjenica je da je stajnjaka, koji daje rastresitost, sve manje, ali ipak se preporučuje da se bar jednom u pet godina u voćnjak unese to organsko đubrivo – kaže dipl.inž. Lidija Vulović.
Zbog plahovitih i obilnih kiša došlo je zbijanja gornjeg sloja zemlje i napravila se debela pokorica.
– Vodno-vazdušni režim maltene zaustavljen. U jesen neizostavno treba obaviti duboku obradu zemljišta, kako bi koren biljke mogao ravnomerno da diše. Obradom zemlje se smanjuje i brojnost insekata, koji prezimljavaju na površini i u dubini zemlje – kaže savetnica, dodajući da je ove godine vreme pogodovalo razvoju vaši, pojavile su na skoro svim višegodišnjim zasadima voća. Zato je potrebno pre kretanja sledeće vegetacije obaviti zdravstvenu rezidbu. Sve bolesne delove biljke treba iseći do 30 centimetara u zdravo tkivo, staviti ih u najlon kesu i izbaciti iz voćnjaka. Posle svakog reza, makaze treba dezinfikovati, osim kada je spoljna temperatura ispod minus deset stepeni.
– Sledi tretman kombinacijom bakarnog preparata i mineralnih ulja pre faze mišijih ušiju, kako bi se smanjio infektivni potencijal, koji je prezimio. Ujedno se smanjuje i brojnost štetočina, jer mineralna ulja stvaraju kapsulu oko svih razvojnih stadijuma insekata, ostavljaju ih bez vazduha, te dolazi do njihovog uginuća – dodaje Vulović.
Bez jesenjih i rano- prolećnih radova u zasadima voćari sledeće sezone neće moći da računaju na dobru godinu, jer je, kako kaže Lidija Vulović, infektivni potencijal trenutno ogroman i velika je brojnost štetočina.
Tekst i foto: Biljana Nenković