Sada je već uobičajen na našoj trpezi batat slatki krompir, iako nema veze sa porodicom krompira. Njegova zdravstvena vrednost je dobra preporuka da ga gajite.
Na pijačnim tezgama u našim gradovima često zatičemo batat u raznim bojama. Koriste se i listovi biljke i zadebljanje korena. Najveće nutritivne vrednosti Vam daju gomolji tamne boje čije je meso žute ili narandžaste boje slatkog ukusa.
Uzgaja se tokom perioda maj – septembar, sade se presadnice kada su batat slatki krompir temperature iznad 10 stepeni Celzijusa bez opasnosti od mraza.
Kako oformiti rasad? Spremite prostoriju sa visokim stepenom vlage i temperature najmanje 2 meseca pre sadnje na njivi.
Počnite sa dubokim oranjem od 30 centimetara i nakon toga usitnite žetvene ostatke prethodne kulture. Da bi potpomogli bržu razgradnju primenite i zeolit. Na proleće pre sadnje primenite mineralno đubrivo po hektaru u količini od 50 kilograma azota, 100 kilograma P2O5 i 150 kilograma K2O.
Dobro uspeva na oceditim tlima, peskovito – ilovastim uz pH vrednost zemljišta oko 6. Relativno dugo traje vegetacija – oko 110 dana, u zavisnosti od osobina zemljišta i klimatskih uslova.
Na zemljište koje ste nađubrili i formirali gredicu postavite plastičnu foliju. Za gredice na ravnim terenima upotrebite folije širine 140 cm a gredice neka budu visoke (kao za jagode). Folija čuva vlagu i sprečava rast korova. Biljka voli osunčanost i vlagu zato primenite sisteme za
Glavni sastojak batata je inulin (polisaharid) koji ima velike zdravstvene dobrobiti za ljudsko telo. On ima odlike probiotika koji preventivno deluje protiv bolesti, mogu ga konzumirati dijabetičari i normalizuje nivo holesterola u krvi.
Narandžasti batat (Ipomoea batatas): Ovo je najpoznatija vrsta batata i obično se najviše koristi u kuhinji. Ima slatku i vlaknastu teksturu.
- Beli batat (Ipomoea batatas): Ima belu ili svetložutu sredinu, više podseća na običan krompir, manje je sladak i nežnije teksture.
- Ljubičasti batat (Ipomoea batatas): Ime vam govori da ova vrsta batata ima ljubičastu kožu i svetložutu mesnatu unutrašnjost. Tekstura i ukus su slični narandžastom batatu.
- Roze batat (Ipomoea batatas): Ima ružičastu pokoricu i belu sredinu. Liči na crveni krompir. Tekstura i ukus su slični belom batatu.
- Žuti batat (Ipomoea batatas): Sa žutom korom i žutom mesnatom sredinom, žuti batat je zanimljiv u kuhinji. Ukus mu je slatak i podseća na bareni kesten.
Ove vrste batata mogu se razlikovati u hranljivosti, ali generalno su sve bogate vitaminima A i C, dijetalnim vlaknima i antioksidantima. Koriste se u različitim jelima, kako slatkim tako i slanim, i predstavljaju važan izvor hrane u raznim kuhinjama širom sveta.
Batat možete koristiti na trpezi u sirovom stanju, bilo kuvan (najbolje ga je kuvati na pari) ili pečen. Ima niski glikemijski indeks, što je izuzetno važno za dijabetičare.