Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Hoćete vinograd? Pripremite zemljište

Hoćete vinograd? Pripremite zemljište

840

Zemljište, odnosno tereni koji su uspešno privedeni vinogradarskoj proizvodnji, mogu ali ne moraju, predstavljati optimum za podizanje novog vinogradarskog zasada. Priprema zemljišta za sadnju vinograda je ključan korak za osiguranje uspešnog i zdravog rasta vinove loze. Evo nekoliko koraka koje treba pratiti pri pripremi zemljišta za vinograd:

Analiza zemljišta: Prva stvar koju treba učiniti je izvršiti analizu zemljišta kako biste saznali njegove karakteristike, kao što su rN vrednost, struktura, tekstura, i sadržaj hranjivih materija. Ovo će vam pomoći da znate koja je gajenju loze odgovarajuća sorta, kao i koje dodatne mere treba preduzeti da se poboljša plodnost zemljišta.

Potrebno je da se izvrši uvid u stanje zemljišta – da se utvrde njegova biološka, fizička i hemijska svojstva – i da se preduzmu mere za eventualnu popravku navedenih svojstava. Preduzimanje ovih mera uvek je u punoj zavisnosti od osobina vinograda koji se namerava zasnovati. Među najznačajnije mere popravke zemljišnih osobina svrstavaju se:

Eliminacija zamorenosti zemljišta (Ovaj pojam je vezan za pretkulturu – za podizanje vinogradarskog zasada na zemljištu na kome je pre toga dugo gajena loza ili neka druga višegodišnja voćna vrsta).

Za dobro rastenje i razviće vinove loze i ostvarivanje zadovoljavajućih prinosa grožđa, u zemljištima vinogradarskih zasada humusa treba da bude 2,5 do 3,0%. Neposredna humifikacija podrazumeva korišćenje stajnjaka, komposta i oplemenjenog treseta. Hemijskom analizom najpre se utvrdi sadržaj humusa, a zatim se obračunavaju količine stajnjaka koje treba dodati. Za povećanje humusa od 1% u sloju zemljišta od 10 cm potrebno je dodati 125 tona/ha dobro zgorelog stajnjaka.

Fertilizacija (kalijumizacija i fosfatizacija). Pod fertilizacijom ili meliorativnim đubrenjem se podrazumeva dovođenje zemljišta na takav stepen obezbeđenosti hranljivim elementima (makro i mikro elementi) koji obezbeđuje optimum uspevanja loze. Mnoga istraživanja, a i rezultati iz proizvodne prakse su pokazali da optimalne količine fosfora i kalijuma u vinogradarskim zemljištima variraju u zavisnosti od tipa zemljišta i visine planiranih prinosa. Za lozu je najpovoljnije ako zemljište sadrži umerene količine kreča (10 do 15%), i to u hemijskom i fizičkom obliku koji doprinosi da kiselost iznosi rN 6 do 7. U zavisnosti od stepena kiselosti zemljišta, količine krečnjaka za kalcifikaciju kreću se od 10 do 100 t/ha. Usitnjeni krečnjak se rastura po površini 1 do 3 meseca pre rigolovanja.

Odabir odgovarajuće parcele: Odaberite parcelu koja ima dobru sunčevu svetlost i dobru drenažu. Vinova loza voli dovoljno sunčeve svetlosti i dobru cirkulaciju vazduha kako bi se sprečile bolesti i problemi sa vlagom.

Uklanjanje korova i starih korena: Pre nego što započnete sadnju, uklonite sve korove, stari koren i ostatke biljaka sa parcele. Ovo će sprečiti konkurenciju za hranjive materije i olakšati rast novih biljaka.

Duboko oranje ili rovokopač: Zemljište treba duboko obraditi kako bi se popustila i olakšala penetracija korenovog sistema. Duboko oranje ili upotreba rovokopača je preporučljiva kako bi se obezbedila dovoljna dubina za rast korena vinove loze.

Dodavanje organske materije: Dodavanje organske materije poput komposta, stajnjaka ili drugih organskih đubriva može poboljšati strukturu i plodnost zemljišta. To će pomoći u zadržavanju vlage i hranjivih materija, što je posebno važno u sušnim periodima.

Korekcija rN vrednosti: Na osnovu rezultata analize zemljišta, možda će biti potrebno korigovati rN vrednost zemljišta. Vinova loza obično preferira blago kiselo do neutralno zemljište (rN oko 6-7).

Postavljanje potpornih struktura: Pre sadnje vinove loze, postavite potporne strukture poput kolaca i žica koje će podržavati rastuću lozu i olakšati pravilno oblikovanje krošnje.

Sadnja vinove loze: Nakon pripreme zemljišta, možete započeti sa sadnjom vinove loze. Pratite uputstva za sadnju specifičnih sorti vinove loze i vodite računa o pravilnom razmaku između biljaka.

Nakon što je vinograd uspešno posađen, redovno održavanje i pažnja će biti ključni za postizanje zdravog i obilnog roda. To uključuje pravilno navodnjavanje, đubrenje, zaštitu od štetočina i bolesti, kao i oblikovanje i orezivanje vinove loze.

I. R.