Leto, sunčano i toplo jutro. Miris prirode, cveća, cvrkut ptica, ali nije uvek tako. U gradu je malo drugačije, miris je najčešće od izduvnih gasova automobila, budi nas alarm ili vreva, sirena nervoznog komšije i dan je počeo. A, možda bismo mogli i nešto, malo da promenimo. Bar miris i pogled.
Svako od nas ima prozor, većina i terasu, a manji broj bašticu ili baštu. I baš u tom prostoru možemo imati svoj zeleni kutak.
Naravno da je već leto i da je većina to već napravila, ali ima i nas koji smo, preokupirani poslom, zaboravili i zakasnili da posejemo začinsko mirišljavo bilje koje tako volimo u salati, prelivu, desertu, u piću i jelu koje pripremamo. I za nas takve postoji prostor da i u ovim danima formiramo svoje male začinske bašte, pa da u njima imamo čak i čeri paradajz i ljute papričice.
Na svakoj pijaci u vašem gradu ima još uvek divnih baka i teta koje svaki dan iznose baš te mirisne i nama voljene ukuse u saksijama začinskih biljaka, već formiranih. Naše je da ih odnesemo kući, presadimo i uživamo u njihovom ukusu i mirisu.
Za vašu lekovitu i ukusnu baštu, bilo na prozoru, terasi ili u dvorištu, treba vam samo dobra volja, želja i malo vremena.
Za početak, potrebno vam je samo nekoliko stvari da biste uspešno posadili bilje u svojoj bašti. Samo saksije, zemlja za saksije i – biljke. Kada birate saksije, treba da imate na umu da ćete biljke možda unositi u zatvoren prostor kada se vrati hladno vreme, kako biste produžili sezonu svežeg začinskog bilja. Izaberite biljke koje već koristite za kuvanje, one koje volite, kao i nekoliko novih sorti koje izgledaju zanimljivo i imaju široku upotrebu. Slobodno kombinujte i grupišite nekoliko različitih vrsta u većoj saksiji ili žardinjeri.
Kada prvi put posadite sadnicu, treba i da zalijete zemlju. Redovno proveravajte tlo, kako biste bili sigurni da se vaše biljke neće osušiti.
I još nešto i teško i važno – treba da znate kako i kada ubrati biljku. Nisu sve biljke iste kada je u pitanju berba
PERŠUN
Peršun se sadi u saksiji srednje veličine, kako bi imao dovoljno prostora za rast. Jedna kesica semena dovoljna je za dve osrednje saksije. Preko noći potopite seme i sutradan ga posejte. Zalivajte svaki dan. Do septembra ga možete sejati i držati napolju, nakon čega ga treba uneti.
BOSILJAK
Bosiljak voli zalivanje svaki dan. Povedite računa o tome da sve cvetne pupoljke koji se pojave, skinete, jer kad bosiljak počne da cveta, ukus lista slabi. Ukoliko vam bosiljak procveta, treba ga izvaditi iz zemlje i osušiti, kako bi trajao cele zime. Svež bosiljak se bere tako što uvek odsecate vrhove biljke, umesto sa dna.