Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Čubar – čudno ime, lekovito

Čubar – čudno ime, lekovito

867

Bresina, čober, čubrika ili čubrica (Satureja hortensis) je jednogodišnja biljka s izrazito razvijenim korenom. Stabljika narasta do 40 cm, uglavnom je grmoliko razgranata, s granama koje su odrvenjene pri dnu. Listovi si uski i zatupljeni. Cvetovi su na kratkoj dršci, čašica je zvonasta, zelena ili ljubičasta, cvetni venčić je ljubičast, ružičast ili beo, fino pahuljast. Prašnici jedva prelaze preko venčića. Ima miris i ukus kao biber, te se neretko upotrebljava kao njegova zamena. Najčešće se koristi prilikom pripreme variva i jela od krompira i zbog karminativnog delovanja neizostavan je začin u jelima od mahunarki. Ima važnu primenu i u biouzgoju – posađen uz mahunarke pojačava im ukus i štiti ih od lisnih vašiju.
Cveta krajem juna do početka avgusta. Raste slobodno u prirodi na kamenitim i šjunkovitim obroncima u istočnom Sredozemlju. U srednjoj Evropi uzgaja se kao začinska biljka, ali raste i kao samonikla u blizini polja, na železničkim nasipima i grobljima. Neophodna su mu rastresita zemljišta, bogata hranljivim sastojcima. Potrebna mu je i toplota, te su osunčani položaji najprikladni za uzgoj. Izrazito je osetljiv na mraz. Tokom suše obilno se zaliva, ali samo vodom čija je temperatura jednaka temperaturi vazduha.
Upotrebljava se čitava biljka (Herba saturejae ili Herba cunilae sativae) ili listovi (Folia saturajeae). Bere se dva puta. Najbolja biljka kao začin i za lekovite svrhe je ona koja je ubrana neposredno pre cvetanja, dok se druga berba može obaviti u punom cvetu. Prilikom berbe za kućne potrebe, biljka se odreže iznad zemlje, poveže u snopiće i suši u senovitom i prozračnom prostoru (tavan). Potpuno osušena biljka, osim debelih odrvenelih delova stabljike, fino se izreže i sprema u staklene posude, nepropusne za vazduh i svetlo.

Lekovita svojstva čubra

Još od antičkih vremena važio je za lekovitu biljku. Stari Rimljani i Grci smatrali su da je čubar afrodizijak.
Uglavnom se upotrebljava kao karminativ, za ublažavanje crevnih i želudačnih grčeva i kao sredstvo za ublažavanje nadražaja na povraćanje. Blagotvorno deluje na rad jetre i žuči. Upotrebljava se i kao ekspektorans i sredstvo za ublažavanje menstrualnih tegoba. Dokazano je da njegovo ulje inhibira rast Candide albicans. Sadrži karvakrol, cimol, fenol, belančevine, masti i ugljene hidrate. Efikasan je i u slučaju šećerne bolesti, jer se konzumiranjem čaja znatno smanjuje jak osećaj žeđi koji je uobičajen za ovu bolest. Uspešno se primenjuje i kao čaj protiv crevnih glista. Nepovoljne posledice koje proističu posle konzumiranja bibera, kao npr. prenadraženost sluznice creva i osećaj žeđi, ne pojavljuju se prilikom konzumiranja čubra.