Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Crna ribizla, voćka koja leči

Crna ribizla, voćka koja leči

2212
black currant

Crna ribizla (Ribes nigrum) od davnina je poznata kao samonikla lekovita biljka, a ni njene današnje kultivisane sorte nisu izgubile lekovita svojstva. Zna se da su bobice crne ribizle veoma bogate vitaminom C i da se s 50 grama bobica zadovolje dnevne potrebe ljudskog organizma za ovim vitaminom. Odličan su izvor i vitamina B1, B2, B6 i vitamina A, E, K i P, minerala kalcijuma, kalijuma, selena, cinka i fosfora.

Smatra se jednom od najhranljivijih bobica, jakim antioksidansom, čistačem organizma od otrova i preventivom od raka, takođe, čuva zdravlje kostiju i usporava starenje. Istraživanja, sprovedena u Britaniji, pokazala su da je ova lekovita bobica jedan od najjačih antioksidanasa i najhranljivija od 20 najpopularnijih jestivih bobica na svetu. Takođe ima moć uklanjanja teških metala i neutralisanja radioktivnosti iz organizma, što je potvrđeno istraživanjima posle černobilske katastrofe.

Čajem protiv autoimunih bolesti i…

Možda niste znali da su, osim bobica, lekoviti i listovi ove žbunaste voćke. Posebno se u lekovite svrhe koristi čaj od lista crne ribizle, koji blagotvorno deluje na mnoge boljke, pa se preporučuje i u lečenju autoimunih bolesti. Za sada nije još potpuno istražena lekovitost ulja iz semenki crne ribizle.

Poznato je da je crna ribizla lekovita svojstva pokazala u čišćenju krvnih sudova, spuštanju visokog krvnog pritiska, lečenju simptoma gripa, kašlja i upale pluća, ublažavanju problema s alergijama, gastritisa i čira na želucu, a pomaže i u lečenju reume, artritisa, dijabetesa, anemije… Poznato je da ulje semena crne ribizle blagotvorno deluje na psorijazu i autoimune bolesti, takođe i na reumu i artritis, jer sadrži omega-6 masne kiseline koje deluju protivupalno.

Lekoviti listovi crne ribizle beru se u vreme cvetanja, a to je obično pred kraj aprila i tokom maja, što zavisi od podneblja. Sa svakog žbunića valja otkinuti po koji listić i osušiti ga u prošaranoj hladovini, između dva sloja kuhinjskog papira. Bitno je da ostanu čisti i da ih ne posećuju insekti, kao i da zadrže boju. Suvi se upakuju u staklene tegle ili se čuvaju u zatvorenoj papirnoj vrećici, i od njih se priprema lekoviti čaj. On se može kupiti i u biljnim apotekama i prodavnicama zdrave hrane, a priprema se vrlo jednostavno. Dve kašičice suvog lista preliju se sa 2 dl vrele vode i sve ostavi poklopljeno 15 minuta. Zatim se procedi i pije dva do tri puta na dan.

Postoje i drugi pripravci od ribizle, a u našem narodu je najpoznatiji po receptu oca Tadeja. Dvadeset listova crne ribizle staviti u 5 dl vode da provri. Zatim skinuti s vatre i, kad se prohladi, procediti. Piti u dve doze ujutru i uveče nezaslađeno, a isceljuje telo od reume, proširenih vena i gastritisa.

Biljne kapi protiv alergija još jedan su lek koji se može pripremiti od listova crne ribizle. Potrebno je 50 g korena lopuha (Petasites hybridus), u našim krajevima poznatijeg kao repuh, i 50 g lista crne ribizle. Biljke pomešati, pa preliti s pola litra jake rakije od šljive. Sve dobro zatvoriti, promućkati i ostaviti da stoji na toplom i tamnom mestu dve nedelje. Zatim se procedi kroz sterilnu gazu i čuva u dobro zatvorenoj flašici. Piti tri puta na dan tako što se po jedna kašičica ulije u šolju čaja od bokvice.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us