Proizvodnja kukuruza šećerca donosi dobru zaradu, a nije složenija od gajenja običnog kukuruza. Pogoduje mu – malo kiše, malo sunca, i to treba da pruži priroda. Naravno da ima dosta posla, čak više nego u proizvodnji merkantilnog kukuruza, ali je i zarada adekvatna uloženom radu. No, kako smo kiše imali i previše, ratari kažu da ni sad nije kasno za njegovu setvu.
Priprema zemljišta za kukuruz šećerac ista je kao i za kukuruz za zrno. Zemljište koje smo jesenas pripremili uz odgovarajuće količine stajnjaka, obezbeđuje dobru zalihu vlage i strukturu za setvu. Mora se imati u vidu da je to intenzivna proizvodnja, da je sklop biljaka veći i zbog toga na osnovu analaza zemljišta treba prilagoditi mineralnu ishranu.
Ukoliko ga sejemo u ovim letnjim danima, biće dovoljno uraditi pliće oranje (do 20cm), uz dobru pripremu setvenog sloja.
Seje se u više navrata s razmakom u setvi od desetak do 15 dana, kako bismo imali kontinuiranu berbu od sredine jula do kraja oktobra. Seje se na 3 do 5cm dubine, uz razmak redova od 60 do 9 cm, i razmak u redu 20 do 30cm. U zavisnosti od razmaka setve, krupnoće i klijavosti semena, potrebno je 10 do 20kg semena po hektaru. Dobre proizvodne rezultate na manjim parcelama dala je setva na 50x50cm sa po dva zrna u kućicu, i postiže se do 100.000 biljaka po hektaru.
Izazov je da se kukuruz šećerac posadi u maloj bašti zato što je potrebno da biljke budu dosta odmaknute. Pre setve potrebno je pođubriti zemlju organskim đubrivom. Možete ga saditi iz semena ili iz rasada. Šećerac se sadi u redove. Razmak između redova je 70cm, a između biljaka u redu 25cm. Ako ste uzeli seme, sadite ga na dubinu od 5cm.
Kukuruz šećerac voli plodna, humusna i dosta vlažna zemljišta. Period vegetacije traje oko 90 dana. Potrebno ga je navodnjavati na svakih 15-ak dana i potrebna je prihrana. Ako vam se razvijaju tanke biljke, znači da im nedostaje azot. Ako listovi dobiju ljubičastu boju, nedostaje fosfor, a ako su listovi po rubovima crveni – nedostaje kalijum, koji je najviše potreban u vreme razvoja klipa.
Klipovi kukuruza šećerca za tržište obično se beru ručno zajedno s ljuštikom, ili se istovremeno čiste od ljuštike i svile i otkidaju na bazi klipa. Da se postigne što veći prinos, bere se više puta. Kukuruz šećerac najbolje je brati ujutru, dok je još niža temperatura, i odmah ga otpremiti u zaklon, nakon čega ga treba odvoziti na tržište. U slučaju da se bere predveče, obrani kukuruz s ljuskom može se nakvasiti vodom, kako bi se što duže sačuvala vlaga, nakon čega se ocedi i vozi na tržište.
R.D.J.