Divlje jagode, poznate i kao šumske jagode ili Fragaria vesca, niski su, višegodišnji biljni grmovi koji prirodno rastu u umerenim i hladnijim klimatskim područjima širom sveta. One pripadaju porodici ruža (Rosaceae) i vrlo su slične uzgojenim vrstama jagoda koje se često nalaze u vrtovima i plantažama.Divlje jagode imaju karakteristično lišće u obliku trostrukih listova s nazubljenim ivicama. Cvetovi su bele ili svetloružičaste boje i cveta tokom proleća i leta. Plodovi divljih jagoda su mali i okrugli, crvene boje, jakog mirisa, slatki i aromatični. Oni su jestivi i često se koriste u kulinarstvu, za pripremu raznih jela, kao što su džemovi, kolači, sokovi ili konzumiraju sveže.
Divlje jagode bogate su vitaminom C, vlaknima, antioksidansima i drugim hranjivim materijama. Najlepše su kad se naberu u prirodi, posebno u šumskim područjima, a oni koji poznaju šumske jagode, mogu da ih izdaleka namirišu, jer imaju karakterističan miris i cele livade na njih mirišu.
Slatko od šumskih jagoda
- 500 g šumskih jagoda
- 500 g šećera
- 1 limun (sok i korica)
- 1 vanilin šećer
Dobro operite šumske jagode i ocedite ih. U velikoj šerpi pomešajte šumske jagode, šećer, sok i koru limuna. Stavite šerpu na srednje jaku vatru i pustite da proključa. Smanjite vatru i kuvajte slatko oko 45 minuta do 1 sat, povremeno mešajući. Kada se slatko zgusne i šumske jagode omekšaju, dodajte vanilin šećer i dobro promešajte. Nastavite da kuvate još 5-10 minuta dok ne postigne željenu gustinu. U međuvremenu, pripremite tegle tako da ih dobro operete i sterilizišete. Kada je slatko gotovo, skinite šerpu s vatre i pustite da se malo ohladi. Prelijte slatko u sterilisane tegle, dobro ih zatvorite i okrenite naopako kako biste stvorili vakuum. Ostavite slatko da se potpuno ohladi i stisne pre nego što ga stavite u frižider.
U Srbiji, šumske jagode mogu se najčešće pronaći u planinskim područjima. Najviše ih ima na Fruškoj gori, Tari, Đerdapu, Kopaoniku
Ako želite da ih sadite, evo nekoliko koraka koje možete slediti kako biste ih uzgajali:
- Odaberite pogodno mesto: Šumske jagode preferiraju sunčano ili polusenovito mesto. Odaberite područje u vrtu koje dobija barem 6-8 sati sunčeve svetlosti dnevno. Takođe je važno osigurati dobru drenažu tla.
- Pripremite tlo: Pre sadnje, pripremite tlo uklanjanjem korova i iskopavanjem do dubine od oko 15-20 centimetara. Dodajte kompost ili stajsko gnojivo, kako biste poboljšali plodnost tla i osigurali dobru drenažu.
- Nabavite sadnice: Možete nabaviti sadnice šumskih jagoda u rasadnicima ili putem onlajn trgovina. Odaberite zdrave sadnice koje imaju dobro razven korenski sistem.
- Sadnja: Kopajte male rupe u tlu, udaljene oko 30-45 centimetara jedna od druge. Sadnice postavite u rupe i pokrijte korenje zemljom. Pazite da korenje bude ravno i ne savija se. Ostavite prostor od oko 60-90 centimetara između redova.
- Zalivanje: Nakon sadnje, dobro zalijte šumske jagode. Nakon toga, održavajte tlo umereno vlažnim, ali pazite da ne bude previše natopljeno. Redovito zalivanje pomaže u rastu i razvoju biljaka.
- Nega biljaka: Uklonite korov oko biljaka, kako biste sprečili njihovu konkurenciju za hranljive materije i vodu. Možete koristiti malč, kako biste smanjili rast korova i zadržali vlagu u tlu. Preporučljivo je da se primeni đubrivo bogato kiseonikom jednom godišnje, kako biste podstakli rast lišća i plodova.
- Berba: Pošto plodovi izrastu, stiže najlepši deo – berba. Šumske jagode treba brati kad postanu zrele i crvene.
I. Š.