Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Zaštita trešnje i višnje posle branja

Zaštita trešnje i višnje posle branja

752

Trešnja i višnja ubrajaju se u profitabilne voćne vrste upravo zbog relativno niskih troškova proizvodnje, mogućnosti mehanizovane berbe, ali i brzog sazrevanja jer se na taj način smanjuje rizik od oštećenja grada i visokih temperatura preko leta.

Kada je reč o trešnji, ona ima izrazito sezonski karakter potrošnje i pretežno se koristi u svežem stanju dok je višnja, kao visokodelikatesna vrsta, važna prerađivačka sirovina, ali i izvozna na međunarodna tržišta.

Trenutno je berba navedenih voćnih vrsta završena ili se privodi kraju. Oslobađanje biljke od roda već krajem juna omogućava nesmetano formiranje rodnih pupoljaka za narednu sezonu. Ono što predstavlja problem u proizvodnji jeste gljiva Coccomices hiemalis, koja je prouzrokovač pegavosti lišća.

Mrka pegavost lista višnje i trešnje jedna je od najopasnijih bolesti jer izaziva prevremeno opadanje lista tokom leta, koje može da dovede do ponovnog cvetanja voćaka u tekućoj sezoni. Ukoliko do cvetanja i ne dođe, rod u narednoj godini biće izuzetno umanjen jer se usev nije dobro pripremio za zimski period i biljka nije imala list kojim bi hranila sebe i rodne pupoljke.

U cilju sprečavanja konidijskih infekcija, u toku leta, kao i smanjenja infektivnog potencijala za sledeću sezonu, nakon što se završi sa branjem, neophodno je da se odradi tretman fungicidima na bazi mankozeba ili dodina i to dva puta u razmaku od mesec dana, odnosno, u periodu jul – avgust.

Pored mogućnosti javljanja bolesti, jedan od glavnih problema u uzgoju trešnje i višnje jeste i pojava rđaste grinje. Njeno prisustvo i ishrana uzrokuje bronzavost naličja listova, koje se uvija ka unutrašnjosti, smanjenu fotosintezu i prevremeno opadanje. Sprečavanje daljeg oštećenja može da se postigne primenom akaricida na bazi abamektina. Voćari bi trebalo tretman da izvode ili predveče ili tokom noćnih sati.

R.D.J.