Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Letnja setva šargarepe

Letnja setva šargarepe

1106

Zadebljali koren šargarepe ima visoku biološku i hranljivu vrednost, ali i najrazličitije upotrebne vrednosti. Koristi se svež, za pripremu variva, kao dodatak supama, čorbama, u industriji dečije hrane, za ceđenje i spravljanje biološki visokovrednih sokova. Može da se zamrzava – sam ili u kombinaciji sa drugim povrćem, ubacuje se u turšiju, može da se dehidrira… Zbog povišenog sadržaja specifičnih eteričnih ulja, mineralnih materija i vitamina, koristi se kao začin ili dodatak jelima.

Sitniji koren, oštećen prilikom vađenja ili ispucali zadebljali koren i odgovarajuća masa lista, izuzetno je kvalitetna stočna hrana – u ishrani trkačkih konja, živine, ptica, goveda i svinja, a sve zbog zbog visokog sadržaja karotenoida, posebno β-karotena-provitamina vitamina A, šećera – saharoze i glukoze, i mineralnih materija.

A da bi se sve blagodeti mogle koristiti, potrebno je da se poseje u pravo vreme. Jun je optimalan rok za setvu biljaka koje će se trošiti tokom jeseni i zime.

Zemljište kvalitetno pripremiti

Ovo povrće proizvodi se isključivo direktnom setvom semena na stalno mesto. Šargarepa je biljka umerenog klimata, s umerenim zahtevima prema uslovima uspevanja, te zbog toga uspešno može da se proizvodi u prolećnoj, letnjoj i predzimskoj setvi. Setva u letnjem roku počinje po skidanju prethodnog useva, najčešće posle ranog krompira, graška, salate, spanaća, zimskih lukova, ječma, pšenice. U zavisnosti od oslobođenih parcela, direktna setva može da počne već u maju, a nastavlja se junu, s tim da je valja završiti najkasnije do polovine jula, zbog ekstremno visokih temperatura koje otežavaju klijanje i nicanje, a smanjuje se i efikasnost herbicida.

Traži dobro pripremljeno zemljište fine mrvičaste strukture, idealno ravno da bi mogla da se obavi precizna setva. Zavisno od tipa zemljišta, dubina setve je na lakšim zemljištima 2,0-2,5cm, a na težim 1,5-2,0cm, jer joj je seme vrlo sitno (u jednom gramu nalazi se 800-1.400 semenki). Zbog toga se velikim proizvođačima preporučuje da seju kalibrirano seme koje ima visoku biološku vrednost. U poljskim uslovima od 100 posejanih semenki može se očekivati 60 dobro razvijenih biljaka. Setva je na ravnoj površini ili na gredicama, s tim da i jedan i drugi način ima prednosti, ali i nedostataka. Za idealno pripremljeno zemljište potrebno je obezbediti 1,5-2,5kg sortnog semena po hektaru.

Korovi najveći neprijatelji

Od mera nege primenjuje se valjanje – istovremeno sa setvom ili posle nje, međuredna obrada u tri četiri navrata sve dok biljke ne sklope redove, prihranjivanje i zaštita od korova, bolesti i štetočina. Osim navedenih mera, u letnjoj setvi posebno je korisno navodnjavanje. Donja granica optimalne vlažnosti zemljišta je 70 procenata poljskog vodnog kapaciteta. Zalivna norma, posle setve do pojave kotiledonih listića, iznosi oko 10-15,mm. U početnim fazama brže rastu listovi, i to traje do pojave trećeg-četvrtog lista. Zatim počinje da se razvija zadebljali koren, te je to vreme da se zalivne norme povećavaju na 20-30mm. Broj zalivanja zavisi od tipa zemljišta, količine i rasporeda padavina. Šargarepa zahteva stalnu i umerenu vlažnost zemljišta, bez značajnijeg kolebanja.

Seme ovog povrća u proizvodnim uslovima dugo niče, stoga je važno na vreme i kvalitetno usev zaštititi od korova, koji u povoljnim uslovima znatno brže niče. Oni se u usevu šargarepe mogu uništavati s nekoliko veoma efikasnih herbicida, s tim da su zvanično kod nas registrovana samo dva – “afalon” i “fusilade”. Od bolesti javljaju se pepelnica, pegavost lišća, trulež korena i stabla, sluzasta trulež korena, palež lišća, a od štetočina mrkvina muva, lisne vaši, zemljišne štetočine i nematode.

Tab. 1. Suzbijanje korova u mrkvi herbicidima

Vreme primeneAktivna materijaNaziv preparataKg-l/ha
Pre setve, uz inkorporacijuTrifluralin“Treflan 48 EC”2,0 l/ha
Posle setve, a pre nicanja mrkveLinuron (450 g/l) Linuron (500 g/kg) Linuron (450 g/l) Pendimetalin (330 g/l) Alahlor (480 g/l) Metolahlor (960 g/l) Flurohloridon (250 g/l)“Liron tečni” “Afalon” “Afalon tečni” “Stomp 330 E” “Lasso” “Dual Gold 960 EC” “Racer”2,0 l/ha 2,0 l/ha 2,0 l/ha 4,0-5,0 l/ha 4,0 l/ha 1,0-1,4 l/ha 2,5 l/ha
Posle nicanja mrkveLinuron (450 g/l) Linuron (500 g/kg) Fluazifop-p-butil (125 g/l) Fluazifop-p-butil (150 g/l)“Liron tečni” “Afalon” “Fusilade super” “Fusilade forte”1,5 l/ha 1,5 l/ha 2,0 l/ha 0,8-1,3 /ha

U poslednjih nekoliko godina, pojedini proizvođači kod nas postižu zavidne rezultate primenom najnovijih tehnologija gajenja, uz malo veća ulaganja. Prinosi po jedinici površine kreću se na nivou od 40-50t/ha. U intenzivnoj proizvodnji u sistemu kap po kap na gredicama u uslovima fertigacije prinosi dostižu i 60-80, a često, rod bude težak i čitavih 100t/ha.

Prof. dr Žarko Ilin