Jun mesec je pravo vreme za branje lekovitog bilja. Ima ga u izobilju, vreme nije toliko toplo da se ne može izaći u livadu ili zaći po šumama. Vidar Miodrag Todorović izdvojio je i objasnio lekovitost junskog bilja.
Beli slez – Pomaže u lečenju plućnih bolesti, ublažava kašalj i iritacije i upalu sluzokože usta i ždrela. Može pomoći i u ublažavanju iritacije kože i kod zarastanja rana, kao i diuretik ili u lečenju paradentoze.
Jagorčevina – jedan od biljaka sa višestrukom namenom. Koristi se kao čaj ili sirup za iskašljavanje. Odlično deluje na kašalj, bronhitis, nazeb i uopšte kod nagomilavanja sluzi u organima za disanje. Pomaže i kod lečenja nesvestice, lupanja srca, nesanice, migrene i neuredne menstruacije.
Imela – bela imela – lekoviti sastojci bele imele podstiču lučenje svih žlezda u sistemu organa za varenje što otklanja zatvor i sve prateće tegobe u vidu nadutosti i nadimanja, normalizuje prekomerno lučenje žuči. Podstiču oporavak jetrinog parenhima u slučaju žutice i deluju preventivno na pojavu šećerne bolesti. Upotreba imele takođe doprinosi poboljšanju cirkulacije i opšteg stanja u slučaju zakrčenosti krvnih sudova, kao i normalizaciji krvnog pritiska, bilo da je snižen ili povišen.
Lipa – deluje blagotvorno kod blagih bolova, može podstaći opuštanje, umiruje probavni trakt i ima diuretičke efekte.
Crni slez – ima veoma široku primenu ali se pokazao nezamenljivim kod svih prehlada i upala usne duplje i grla. Pored ovoga odlično je sredstvo kod svih upalnih procesa u organizmu jer svojim dejstvom doprinosi ozdravljenju i obnovi sluznice jednjaka, želuca i creva.
Zova – deluje protiv zatvora, bolova u mišićima, infekcije disajnih organa, glavobolje, groznice, problema sa bubrezima i blagih kožnih problema.
Divizma – koristi se kao pomoć pri lečenju grla i pluća, upale uha i kožnog osipa.
Kičica – skida temperaturu, groznicu.
Bunika – lekovita svojstva bunike su sedativno i analgetsko. Zbog otrovnosti ove biljke pripravke bunike uzimati samo pod kontrolom.
Piše: Zorica Dragojević