Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Kasniji kupus, uživanje cele zime

Kasniji kupus, uživanje cele zime

620

Kasniji kupus, poznat i kao zimski kupus, može se saditi sredinom leta kako bi se dozvolilo dovoljno vremena za sazrevanje pre hladnijih temperatura. Da bi se dobio što veći prinos kupusa neophodno je parcelu valjano pripremiti i nađubriti, jer ovo povrće voli bogata zemljišta. Kao drugi usev gaji se posle strnina ili ranog povrća, i čim se njiva oslobodi, posle obrade valja uneti mineralna đubriva. Za kupus se biraju parcele na kojima postoji mogućnost da se usev navodnjava.

Evo nekoliko koraka za sadnju kasnog kupusa:

Priprema tla: Izaberite dobro drenirano tlo, bogato organskom materijom. Uklonite sve korove i raskrčite površinu.

Setva semena: Možete započeti uzgoj kasnog kupusa unapred u posudama ili direktno posejati seme u vrt. Ako koristite posude, posadite seme u posude 6-8 tedana pre planiranog datuma sadnje. Ako sete direktno u baštu, posadite ga na dubinu od oko 1 cm.

Razmak sadnje: Ostavite razmak od oko 45-60 cm između svake biljke, kako bi imale dovoljno prostora za rast.

Sadnja sadnica: Ako koristite rasad, presadite ih kada su biljke visoke oko 15 cm. Kasni kupus se rasađuje kada rasad ima pet-šest dobro razvijenih pravih listova. Iskopajte rupu za svaku biljku, postavite biljku u rupu i lagano je pritisnite kako bi se tlo pridržavalo korena. Biljke se, dan pre čupanja, obilno zaliju, a sutradan prvo potkopaju i podignu lopatom, zajedno sa zemljom na korenu. Zatim se sve pregledaju, počupaju kržljave i netipične, sve slože u gajbe sa pokvašenom slamom, i sutradan tako odnesu do parcele i rasađuju.

Sade se dublje nogo što su bile u leji, obično do kotiledona. Zemlja oko žila se dobro sabije da se istisne vazduh. Rasađuje se na rastojanje 50–60 cm u redu i 60–70 cm između redova, a to određuje oruđe za međurednu obradu. Optimalni rok za rasađivanje kasnog kupusa je od 20. juna do 20. jula. Već dan-dva posle rasađivanja koren počinje da se obnavlja i taj proces traje petnaestak dana. Iako sve biljke nisu dobro ukorenjene parcele se moraju zaliti: prvi put već posle rasađivanja i tri-pet dana kasnije.

Navodnjavanje: Održavajte tlo ravnomerno vlažnim, ali ne preterujte s vodom. Kupus voli vlažno tlo, ali previše vode može prouzrokovati truljenje korena.

Đubrenje: Dodajte kompost ili gnojivo, bogato kiseonikom pri sadnji, kako biste podstakli rast. Kasnije tokom sezone možete primeniti đubrivo s visokim procentom kalijuma kako biste podstakli formiranje glave kupusa. Za projektovani prinos od 125 tona po hektaru treba obezbediti 625 kilograma azota, 188 fosfora i 650 kg kalijuma. Trećina azota i po dve trećine fosfora i kalijuma unose se pred obradu, a s ostatkom se usev prihranjuje pred navodnjavanje.

Zaštita od štetočina: Da bi se sprečila pojava korova i pokorice u toku vegetacije zemljište valja češće međuredno plitko obrađivati i okopavati, sve dok se ne sklope redovi. Pazite na štetočine poput lisnih vaši, kupusnih gusenica ili puževa. Primenite odgovarajuće metode kontrole štetočina, kako biste održali biljke zdravim.

Berba: Kasni kupus obično sazreva posle 90-120 dana. Berite kupus kada glave budu čvrste i čvrsto upakovane.

I. R.