Насловна РАЗНО Od afričke kuge stradalo 120 prasadi

Od afričke kuge stradalo 120 prasadi

355

Afrička kuga je neretka pojava u Srbiji. Bolest prenose, uglavnom, divlje svinje, a smrtnost grla nastaje od osam do deset dana od zaražavanja. Ovog proleća pojavila se u Mrčajevcima, gde su preduzete sve mere kako bi se kuga suzbila i zaštitila okolna sela i gazdinstva. O tome za Dobro jutro govori Nebojša Brajović, savetnik za stočarstvo u PSS Čačak.

–  Pojavila se u Mrčajevcima na privatnoj farmi, na gazdinstvu poljoprivrednog proizvođača. Inspekcija je naložila komisiji da izađe na lice mesta, kad je u Institutu u Kraljevu potvrđeno da je afrička kuga. Komisija je izašla na lice mesta, potvrdila bolest i sva grla koja su zatečena u objektu su eutanazirana – nakon eutanazije preduzete su mere zaštite.

– Normalno, preduzete su mere koje slede, iskopana je jama u kojoj su životinje i sva oprema koja se nalazila u objektu zakopane. Naređeno je proizvođaču da izvede detaljno mehaničko pranje objekta, kasnije da uradi dezinfekciju, da bi se sprečilo dalje širenje – na osnovu ovoga, po rečima savetnika, selo Mrčajevci proglašeno zaraženom zonom.

– Na osnovu toga Mrčajevci i okolna sela Donja Gorevnica, Bečanj i Ostra su proglašeni zaraženima, a sva ostala sela u prečniku od deset kilometara su potencijalno ugrožena – ono što je još teže u ovoj situaciji je činjenica da vlasnik farme nije osigurao svoja grla, te je šteta ogromna.  

– Konkretno u ovom slučaju, proizvođač nije osigurao svoj stočni fond. Imao je štetu od 120-130 grla, u stvari prasadi, prosečne težine od po dvadesetak kilograma. Velika šteta, a bolest kao bolest je veoma ekonomski značajna, sa stanovišta opšte proizvodnje svinjskog mesa, a i sa stanovišta samog proizvođača – na žalost, za ovu bolest nema vakcine i lečenja.

– Sam prenos bolesti, virusnog oboljenja, takav je da nema vakcine i lečenja, iz tog razloga životinje moraju biti uništene. Prenose je uglavnom divlje svinje. Kada se životinje transportuju iz mesta u mesto, iz objekta u objekat moraju da se poštuju veterinarske procedure, zdravstvena zaštita, da životinje budu obeležene i s odgovarajućom dokumentacijom. Što se same manifestacije bolesti tiče, odlikuje se crvenilom po telu, slabijim uzimanjem hrane, povraćanjem, apatijom i uginućem od osam do deset dana od pojave bolesti – rekao je Nebojša Brajović, savetnik u PSS Čačak.

Tekst: Zorica Dragojević