Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Kantarion za raspoloženje

Kantarion za raspoloženje

990

Kantarion (Hypericum perforatum) veoma je cenjena biljka zbog lekovitosti po kojoj je čuvena duže od dva milenijuma. Poznat je pod mnogim nazivima: bogorodičina trava, gospin cvet, gorac, strašno zelje. Otac farmacije Paracelzijus veličao je moć ove biljke, ističući da njen cvet „usred leta skuplja sunčeve zrake, da bi ih dao ljudima za vreme tmurnih meseci“.

Koristi se u obliku tonika, čaja, ulja ili tinkture. U novije vreme može da se nađe i u obliku kapsula, koje utiču na raspoloženje i poboljšavaju emocionalnu ravnotežu.

Zaceljuje rane, opekotine, hemoroide

Kantarion je višegodišnja zeljasta biljka, visoka do metar, i cveta od maja do septembra. Raste po suvim brežuljcima, na osunčanim livadama, pustom i neobrađenom zemljištu, krčevinama i rubovima šuma. Lekoviti deo je cvet i listovi koji se koriste za lečenje grčeva u trbuhu i želucu, bolesti pluća, zgrušavanja krvi, bolesti bubrega, jetre, slezine i mokraćne bešike. Posebno se preporučuje za lečenje nekontrolisanog mokrenja.

U narodnoj medicini ova biljka ima posebnu vrednost u lečenju posekotina, opekotina, hemoroida, a odlična je i za zarastanje rana. Kožne promene leče se tako što se po njima maže ulje kantariona, ili se ozleđeno mesto oblaže čistom gazom ili čistim platnom natopljenim njim. Izuzetno je delotvoran i za jačanje kose, kao i za oporavljanje kose oštećene farbanjem.

Lekovitost kantarionu daje specifičan sastav različitih komponenti, sadrži mešoviti tanin, etarska ulja, smole, antocijan, crvenu boju hipericin, karoten i flavonoidni heterozid koji mu daje karakterističnu žutu boju. Ima i holina, vitamina C i tragove alkaloida. Etarsko ulje miriše na crnogorična ulja jer se sastoji od kadinena i drugih seskviterpena. Za etarsko ulje karakteristično je da deluje protiv crevnih parazita, dok fenolska jedinjenja iz kantariona imaju antibakterijsku moć.

Za lepotu i zdravlje

Ulje od kantariona se primenjuje lokalno, za masaže, obloge, kataplazme, ali se koristi i kao začin, lek. Posebno se preporučuje u nezi i zaštiti kože koja je osetljiva (suva, ispucala), u kozmetici i medicini (masaže, ljuskava koža, zaštita od zračenja i sunčanja, prištevi, akne, čirevi, opekotine…).

Pomaže u lečenju otvorenih rana, kod povreda mišića, hematoma, oteklina kod udaraca, uganuća i iščašenja, reumatskih oboljenja (upalni reumatizam, degenerativni reumatizam – artroze, kukova, kolena, ramena; metabolički reumatizam – giht, te bolnih sindroma ramena i krsta – lumbago).

Etarsko ulje od kantariona se i pije, razblaženo, a deluje protiv crevnih parazita. Ovo ulje sprečava nadimanje, grčeve i želudačne tegobe, a koristi se i za zarastanje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu i za smanjenje bola izazvanog gastritisom. Fenolska jedinjenja koja se nalaze u kantarionu imaju izraženu antibakterijsku funkciju.

Ipak je kantarion najčešće upotrebljavan kao prirodni antidepresiv. Pokazao se izuzetno uspešan u lečenju brojnih psihičkih oboljenja, od depresije do traume. U Nemačkoj je kao lek čak i zvanično odobren kod blagih i umerenih depresija, a njegovu lekovitost priznala je i Svetska zdravstvena organizacija. U Nemačkoj se izdaje isključivo na lekarski recept, a razlog je što upotreba kantariona smanjuje dejstvo nekih lekova. Ustanovljeno je i da ima manje neželjenih dejstava od drugih antidepresiva.