Kada je neko travar, narodni vidar, njemu je proleće ne samo najlepše doba, već i doba buđenja trava, pupoljaka, cvetova, za koje se veruje da leče i najteže bolesti. Miodrag Todorović iz Grabovca kod Obrenovca uveliko je na terenu, za njega ovih dana nema stajanja, sve veće srpske planine su njegovo radno mesto; Stara planina, Medvednik, Suvobor, Povlen, Divčibare, Rudnik i Kopaonik. Osim planina sela oko Valjeva, što dalje od urbanih sredina su njegove destinacije, mesta odakle crpi pozitivnu energiju i skuplja bilje koje pretvara u smeše za čajeve.
– Krenule su trave, maslačak, rusa trava, kozlac, sremuš još uvek, jer ne valja da se bere dok ne procveta. Stiže i mlada kopriva, čiji su vrhovi sada najkvalitetniji i najlepši za jelo, ako neko voli da je jede. Tu su i lišaj hrasta, podbel, srčanik, i glog koji počinje da cveta. Mada ljudi uglavnom koriste plod gloga, njegov cvet ima širok spektar delovanja, od smirenja do bolesti srca, meša se i sa drugim biljkama i koristi da bi se sredio pritisak. Berem i jagorčevine, kreće kamilica, koren čička može da se bere. Stiže i božur i bela imela koja se hvata na drveću i ja je koristim za travaricu rakiju, koja se koristi za čišćenje krvnih sudova. Jedna od zanimljivijih biljaka je oman, koji je odličan kao čaj i pomaže čišćenju pluća i podizanju imuniteta. Zbog svoje gorčine upotrebljava se u manjim količinama i, dok ga kuvate, ne treba da proključa.
– Čajevi se, uglavnom, prave tako što se preliju ključalom vodom, ali bolje je preliti hladnom vodom i kuvati do ključanja. Ne valja kad proključa, jer tada oman pusti previše svojstava i postane gorak. To ne škodi, ali ga je malo teže piti. Kad se skuva, treba da stoji pet do deset minuta. Osim omana, za pluća je dobar i koren čička – kaže naš sagovornik.
– Čičak je dobar za pluća, a može da se koristi za dizanje imuniteta i bolesti vena. Uglavnom pravim mešavine čajeva, jer kombinacije biljaka deluju jače na zdravstveni problem – kaže Miodrag koji se već tridesetak godina bavi sakupljanjem bilja i pravljenjem mešavina za čajeve. Postoje, kako kaže, i čajevi koji pomažu kod kancera pluća i oni koji, kaže, ubijaju maligne ćelije.
– Kozlac, iz iskustva znam, ubija maligne ćelije i njega sam počeo da berem pre mesec dana. Postoji lek koji prave monasi s Hilandara i za koji sam dobio blagoslov da ga pravim. Kozlac se bere sada, kada ga najviše i ima. I sa njime treba biti oprezan, otrovan je i ne koristi se u svežem stanju. Koristi se koren koji je mali, ali dovoljan za smesu koja se pravi. Kada ga izvadim iz zemlje, oljuštim ga, iseckam na kockice od zrna kukuruza do jedan cm i pustim da se osuši, jer tako preporučuju i rade i monasi. Stavi se u med petnaest kocki i uzima se petnaest dana po kockica. Onda mora da se napravi pauza trideset dana i ponovi se postupak. To je količina koja se uzima u godinu dana. Pored toga što ubija maligne ćelije, ako se pretera sa njim, može da izazove mučninu i da se javi problem sa probavom – objašnjava Miodrag i dodaje da su i bela imela i rusa trava takođe tako otrovne ako se pretera s njihovom konzumacijom i da uvek treba pratiti uputstva za upotrebu.
Tekst: Zorica Dragojević
Foto: Miodrag Todorović