Насловна РАЗНО UDRUŽENJE PROIZVOĐAČA MLEKA ŠUMADIJE I POMORAVLJA: Prelevmani ostaju do 30. juna

UDRUŽENJE PROIZVOĐAČA MLEKA ŠUMADIJE I POMORAVLJA: Prelevmani ostaju do 30. juna

584

Članovi Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja danas su u Ministarstvu poljoprivrede bili na sastanku s ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković. Tokom dva sata razgovora s ministarkom šefom Kabineta Nenadom Dolovcem, mlekari su izneli zahteve koje su 9. marta uputili Ministarstvu, i predstavili trenutno stanje u mlečnom govedarstvu, navodi se u saopštenju Udruženja koje je potpisao njihov predsednik Slobodan Vidojević.

Kako su poručili, nema proizvođača mleka danas u Srbiji kome nije smanjena cena mleka, a da ona na otkupu i dalje pada. Osim toga, rekli su da pojedine velike mlekare kasne s isplatom duže od mesec dana, što se nikada do sada nije dešavalo, a neke su i potpuno obustavile otkup mleka.

Prema njihovim rečima, u prva dva meseca ove godine uvezeno 1.140.000 kg mleka u prahu, dok je u istom periodu 2020. godine uvezeno samo 640.000 kg, što je skoro dvostruko manje. Takođe, tražili su uvođenje prelevmana i na zemlje potpisnice CEFTA sporazuma, pre svega svega BiH, jer mlekara Megle ima svoju mlekaru u Bihaću, Imlek u Kozarskoj Dubici, a u Gradačcu se nalazi mlekara iz koje trgovci takođe uvoze ogromne količine mleka i mlečnih proizvoda.

Kako kažu iz Udruženja, zahtevano je pre svega zaustavljanje uvoza, tj. povećanje prelevmana koji su već uvedeni, kao i da se uvedu na mleko u prahu. Osim toga, država bi trebalo da uradi interventni otkup kroz dugotrajne mlečne proizvode (tvrde sireve, mleko u prahu, puter) i tako smanji pritisak na tržište, smatraju mlekari.

Prema rečima članova Udruženja, ministarka Jelena Tanasković rekla je da prelevmani ostaju na snazi do 30. juna ove godine, bez obzira na veliki pritisak iz Evropske unije. Takođe, do kraja sledeće nedelje Vlada Republike Srbije doneće uredbu kojom će konditorska industrija biti subvencionisana kupovinom domaćeg mleka u prahu. Na taj način smanjiće se uvoz mleka u prahu a naše mlekare oslobodiće se zaliha, navodi se u saopštenju. Kako, po njihovim rečima, zalihe trenutno iznose 15 do 20 miliona litara mleka, na osnovu ove uredbe konditorska industrija trebalo bi da povuče od 1.500t do 2.500t mleka u prahu, što su trenutne zalihe.

Na sastanku je rečeno da će Ministarstvo poljoprivrede obaviti dodatnu kontrolu mlekara kod kojih je došlo do pada cene mleka na otkupu i utvrditi da li postoje opravdani razlozi za dalji pad cene.

Takođe, vrlo brzo će biti usvojen zakon po kome će se raspisati uredba o subvenciji za žensku telad, oteljenu u 2023. godini, rečeno je u saopštenju. Svako žensko tele ce kvartalno dobijati po 25.000 dinara do navršena 24 meseca starosti, što ukupno iznosi 200.000 dinara. Zakonom će se urediti i da svaki litar mleka, predat mlekari, ima pravo na premiju bez ograničenja minimalnih količina po kvartalu. Lidl, kao najveći trgovinski lanac u zemlji, uzimaće domaće mleko koje će dalje širiti po regionu, jer jedino on nema ugovor sa Imlekom i prisutan je na drugim trzistima, poručili su u Udruženju. Takođe, javni poziv za genetiku biće raspisan 18. aprila, za tov 20. aprila, za krava tele 10. aprila.

Ministarka Tanasković poručila je da će sve ove mere dati prve rezultate za mesec dana, a stabilizacija tržišta može se očekivati na leto. Cena mleka neće biti kao pre ovog pada, jer Evropa je ona u Evropi oko 40 evrocenti, a imaju i subvencije od svojih vlada prilikom izvoza. Nažalost, poručuje se u saopštenju, proizvođači sa 3, 5, 7 i 10 krava neće biti rentabilni i moraće da ugase svoje farme, navodi se u saopštenju Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja.

Z. D.