Neisplaćene subvencije iz 2019, 2021. i 2022, loši uslovi otkupa mleka, teška situacija u biljnoj proizvodnji, ponovo će izvesti stočare na ulicu. Još jedan protest najavljen je za 5. april, kada će Nezavisna asocijacija poljoprivrednika u više gradova blokirati puteve. O opravdanom nezadovoljstvu, o trenutnom stanju u stočarstvu i poljoprivredi, o konkurentnosti uvoznog i domaćeg mleka, za Dobro jutro govori profesor dr Miladin Ševarlić.
– Od privremenog trgovinskog sporazuma preko sporazuma o stabilizaciji i prudruživanju EU, mi smo bili u uslovima nelojalne konkurencije kad je potpisivan taj sporazum. Trebalo je o tome voditi računa, i tada sam upozoravao da će to biti teško za srpsku poljoprivredu i da ne možemo da izdržimo tu konkurenciju. Jedina zemlja koja je to uspela je Slovenija, a mi ćemo, i ako se pridružimo, imati 30 posto manje subvencije u odnosu na postojeće članice.
– Jedino je Slovenija uspela da se odupre, zato što je iz nacionalnog budžeta uspela da obezbedi subvencije. I kad postanete članica EU, vi sedam godina naredni budžetski period imate niže subvencije 30 posto iz budžeta Brisela nego stari članovi. Da ne govorimo o sadašnjem statusu. Obećano nam je da ćemo 2008. godine ući u EU i, evo, već 15 godina dišemo na nos. Voda je prešla usta, došla do ispod nosa i gotovo je.
Osim nelojalne konkurencije, profesor nije zadovoljan ni učinkom onih koji vode agrarnu politiku u Srbiji.
– Agrarnu politiku vode ljudi koji nisu za to. Ne može se posebno posmatrati stočarstvo jer je ono nadgradnja na biljnu proizvodnju. Hvalili su se da su smanjili podsticaje po hektaru u biljnoj proizvodnji da bi dali stočarima, a ne pričaju da, valjda, ta stoka i jede biljne proizvode, ne jede vazduh.
A da li postoji način da se iz ovako teške situacije izvučemo, jedno je od najbitnijih pitanja.
– Da, kad budemo shvatili da se ne može dobiti nešto ni iz čega. I kad budemo, umesto budžetske eutanazije, ispunjavali obaveze, barem one koje su propisane za nacionalni agrarni budžet . A to se, po rečima dr Ševarlića, ne ispunjava: nema od čega, pogotovo nema novca za autohtone vrste.
– Za 2022. godinu neće ni dobiti subvencije jer su ta sredstva potrošena da se isplate podsticaji za stare rase iz 2021, a ni oni nisu svima isplaćeni, nije bilo dovoljno. To je praktično zločin prema tim ljudima i prema toj stoci – zaključio je profesor Miladin Ševarlić.
Tekst: Zorica Dragojević