Proleće je pravo vreme za domaće sokove od samoniklog jestivog bilja. Ukusni su i lekoviti. Dobro će vam doći i tokom letnjih vrelina. Osvežavaju, a uz to su i zdraviji od bilo kog napitka koji se može naći u trgovinama.
Piše: Željko Dulanović
Evo vam i prilike da se pokrenete i razgibate, nakon duge i hladne zime. Prošetajte sami ili s prijateljima do najbližeg proplanka ili šumarka. Puni su lekovitog bilja koje vam je na dohvat ruke. Raste slobodno i lako ga je ubrati.
Domaći sokovi prave se od tek ubranog bilja, dok je još u svežem stanju. Bilje koje ne iskoristite za sok, možete da osušite i ostavite za čaj. Suši se na promajnom mestu, zaštićenom od direktne sunčeve svetlosti. Biljka se rasporedi u tanke slojeve na čistoj debeloj hartiji ili na zategnutom platnu i ostavi nekoliko dana. Tokom sušenja treba je češće blago prevrtati, kako bi se ravnomerno sušila.
Donosimo vam recepte za domaće sirupe od nekoliko vrsta biljaka, koje je u prirodi lako naći. Međutim, neke od njih, poput zove i koprive, često ćete naći pored saobraćajnica, smetilišta ili u kanalima. Nemojte ih brati na takvim mestima, jer su verovatno zagađene.
Nana, ruža i matičnjak, koji je poznat i kao limun-trava, imaju vrlo zanimljiv i specifičan ukus koji osvežava, pa domaći sokovi od njih posebno prijaju u vreme vrućina.
Zova
(Sambucus nigra)
Sastojci:
30 cvetova zove
3 l vode
40 g limuntusa
3 limuna
3 kg šećera.