Насловна ТЕМЕ ГЉИВЕ Jablanovača, prva gljiva koja se bere

Jablanovača, prva gljiva koja se bere

1806

Prve jablanovače se pojavljuju u aprilu na panjevima ili oko drveća koje se suši, pa kad u krošnjama vidim suve grane – to je znak da tu ima jablanovača, odnosno topolovača (Calocybe aergita), čiji je naziv do nedavno bio Agrocybe aergita. Ova delikatesna pečurka raste u gustim busenima, pa ovo za dobre gljivare nije iznenađenje.

Mlade se mogu prepoznati po tamnosmeđem šeširiću, dok je kod starijih primeraka svetliji. Središnji deo je blago ispupčen. U početku je poluloptast, kasnije ravan, a ponekad udubljen. Površina oboda je glatka i često vijugava, a tokom dužeg sušnog perioda smežura se i puca. Ispod šeširića su gusti listići koji su pričvršćeni končastim zupcem za tanku dršku. Tu je i široki beli venčić, koji se vremenom takođe može smežurati. Meso joj je belo i meko, ne menja boju, slatkasto i miriše na voće. Koristi se za razna jela.

POSNA SARMA

Odaberu se listovi kiselog kupusa iste veličine da bi sarmice bile ujednačene. Izdinsta se luk i pirinač i dodaju začini (biber, suvi začin za supu, aleva paprika). Pri kraju, umesto mlevenog mesa, umeša se kilogram iseckanih jablanovača i dinsta još petnaestak minuta. Skine se sa šporeta, prohladi i, ne dodajući jaja, zavijaju sarme. Ređaju se u vatrostalnu posudu, naliju vodom da ogreznu i kuvaju sat i po na ringli ili u rerni. Veoma su ukusne s barenim krompirom i sosom od rena koji se pravi tako što se uprži brašno sa struganim svežim renom, nalije hladna voda i meša dok se sos ne zgusne. Na kraju se malo zakiseli vinskim sirćetom i posluži toplo.

PRŽENE I POHOVANE JABLANOVAČE

Šeširići se uvaljaju u brašno i prže na ulju s jedne, pa s druge strane. Pohuju se tako što se prvo uvaljaju u brašno, zatim u razmućena jaja i peku s jedne strane dok ne porumene, a zatim i s druge. Pržene i pohovane jablanovače se vade na papirnu salvetu, da upije višak masnoće, posole i serviraju sa sezonskom salatom.

SVEČARSKI GULAŠ

Priprema se od kilograma nekoliko vrsta naseckanih gljiva, pola kilograma usitnjenog luka, 250 grama seckane junetine, 200 grama babure i isto toliko svežeg paradajza, začina za supu, bibera i aleve paprike.
Luk se s junetinom dobro izdinsta, dodaju se seckana babura i paradajz, začini i nalije vodom da ogrezne. Dvadesetak minuta pre završetka jela dodaju se seckane gljive i sve prokuva još dvadesetak minuta. U međuvremenu skuvaju se rezanci (čipkasti ili tanki) i posluži toplo.

R.D.J.

Foto: Vikipedija