Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Kako da odaberemo najbolji čaj 

Kako da odaberemo najbolji čaj 

1212
herbal tea in cups on a white background

 Topli biljni napici mogu da izazovu brojne povoljne efekte u organizmu. Veoma je korisno upoznati se sa njihovim dejstvom, umirujućim  efektima, ali i činjenicom da su dobri i kao preventiva za neke bolesti. Zato ćemo se osvrnuti na neke od njih.

Čaj od šipka –  Dobar stari čaj od šipka krije velike blagodeti za naše zdravlje. Jedan je od najefikasnijih boraca protiv bakterija i infekcija, deluje preventivno u borbi protiv gripa  i jača otpornost organizma. Deluje na regulisanje stolice, kao i na otklanjanje peska i kamenca u bubrezima i bešici.

Čaj od kantariona  – Kantarion postaje sve popularniji kao sredstvo za ublažavanje i lečenje depresije, jer brojna naučna istraživanja potvrđuju njegovo lekovito dejstvo. Osim u lečenju depresije, kantarion je pokazao sjajne rezultate u ublažavanju simptoma gastritisa, čira na želucu, bolesti bubrega, jetre, slezine i bešike, povišenog krvnog pritiska i srčanih oboljenja, opekotina i hemoroida.

Čaj od nane  – Jedan je od omiljenih čajeva zbog podmlađujućeg i relaksirajućeg efekta. Još je delotvorniji ako se napravi od sveže mente. Ovaj napitak uspešno umiruje iritirani želudac i  poboljšava varenje. Sadrži vitamine A, C i B 12, kao i folnu kiselinu, koja je osnovni vitamin plodnosti i trudnoće. Pomaže protiv kašlja i prehlade, i odlično osvežava dah.

Čaj od kamilice – Finog, slatkastog ukusa, smatra se jednim od najstarijih čajeva koje su koristili i drevni Egipćani. Kamilica ima umirujuće dejstvo na um, telo i duh i pomaže pri ublažavanju anksioznosti i stresa. Šolja čaja od kamilice pre odlaska u krevet je savršeno sredstvo za opuštanje.

Čaj od kamilice i lavande  – Predstavlja prirodnu zamenu za sedative i  omogućava lak san. Potrebno je pomešati dve kašičice cvetova kamilice, kašičicu listova lavande, kašičicu listova nane i prstohvat orašćića. Staviti dve kašičice mešavine u šolju i preliti ključalom vodom. Nakon pet minuta procediti i popiti. Ovaj čaj možete piti nekoliko puta na dan ili samo jednom pred spavanje.

Čaj od belog slezaPomaže protiv kašlja, bronhitisa, a preporučuje se i u slučaju bronhijalne astme. Koristi se i u lečenju upale debelog creva, dijareje i povraćanja. Smiruje sluzokožu želuca, posebno u kombinaciji sa kamilicom. Nije štetan ni za bebe stare nekoliko dana – ispira im se nos kada je zapušen.

Čaj od bosiljka  Ova biljka je delotvorna protiv bolesti mokraćnih puteva, deluje kao sredstvo za umirenje, otklanja nesanicu i ublažava nervozu, podstiče apetit, a mlade majke dojilje bi trebalo da piju čaj od bosiljka jer pospešuje stvaranje mleka.

Čaj od zove  – Svojim dejstvom pročišćava krv i reguliše stolicu. Podstiče lučenje mokraće, leči neuralgiju i išijas, a ukoliko mu se dodaju kamilica, lipa i kora vrbe, ublažava simptome gripa, upale gornjih disajnih puteva i reume. Osim toga, ova biljka poboljšava i  apetit.

Čaj od koprive  – Sadrži vitamine A, C, D i K. Redovnim uzimanjem ovog napitka povećaćete nivo kalcijuma, kalijuma, gvožđa i sumpora u organizmu. Visok nivo kalcijuma i magnezijuma pomaže  u slučaju problema sa alergijama. Ako imate suvu i nadraženu kožu, upravo napitak od koprive može brzo da pomogne. Dovoljno je da ga nanesete direktno na problematično mesto. Ovaj čaj podstiče plodnost i blagotovorno deluje tokom cele trudnoće.

Čaj od hajdučke trave  – Hajdučka trava svojim gorkim supstancama deluje na sluzokožu želuca, pa tako podstiče izlučivanje želudačnog soka, a samim tim povećava apetit. Osim toga, povoljno deluje na resorpciju hrane, pa čajevi na bazi ove lekovite biljke pomažu protiv gastritisa, kolitisa, grčeva u želucu i crevima. Kalijum, koji je sastavni deo ove lekovite biljke, potpomaže rad bubrega i krvotoka, umiruje srce i ublažavaa tegobe koje nastaju pre i tokom menstrualnog ciklusa.

Čaj od nevena  –  Vrlo je blagotvoran za otklanjanje tegoba u digestivnom traktu. Zaceljuje ranice na želudcu i dvanaestopalačnom crevu, normalizuje rad jetre i lučenje žuči. Ova biljka smiruje i upalu debelog creva. Ima sposobnost da pročišćava krvne sudove i snižava nivo holesterola u krvi. Novija istraživanja su pokazala da neven snižava krvni pritisak i deluje blago sedativno,  pa   se preporučuje i kod angine pektoris.

Rtanjski čaj  –  U našoj tradicionalnoj medicini se rtanjski čaj smatra eliksirom koji jača i podmlađuje telo, a zbog afrodizijačkih osobina, zovu ga i „biljka ljubavi“. Pije se u slučaju  oboljenja disajnih organa, srca i krvnih sudova, bešike, bubrega, prostate, kod bronhitisa, kašlja, dijabetesa. Snižava loš holesterol, pomaže da se organizam oslobodi viška tečnosti, pospešuje znojenje, otklanja nadimanje, zaustavlja dijareju. Posebno je uspešan u lečenju ešerihije koli. Ukoliko se čaj utrlja na mesto uboda pčele ili ose, donosi trenutno olakšanje

Čaj od rastavića  –  Ako vam opada kosa, rastavić može da pomogne redovnim unosom čaja od ove moćne biljke, ali i ispiranjem kose svežim čajem nakon svakog pranja. Rastavić se najčešće koristi za lečenje upale mokraćnih kanala, za smanjenje kamena u bubregu, poboljšanje krvne slike i stanja kože, za lečenje čira na želucu i protiv upala organa za varenje. Osim toga, rastavić se upotrebljava i kod učestalih gasova i bolesti kostiju.

Čaj od peršuna  –  Na prvom mestu, peršun je poznat kao biljka koja podstiče izlučivanje tečnosti iz organizma – veoma je korisna za zdravlje bubrega i svih mokraćnih puteva. Pošto se zna da efikasno ispira bakterije iz urinarnog trakta, dobro je došao u slučaju infekcije mokraćnih organa, kao i nakon operacije prostate, radi bržeg oporavka. Tradicionalna medicina čaj od peršuna preporučuje u slučaju artritisa, gihta, ali i za lečenje gastritisa.

Čaj od korena đumbira  – Pikantan i okrepljujući miris čaja od korena đumbira pomaže u lečenju jutarnje mučnine jer opušta mišiće želuca. Pored toga, podstiče probavu i pomaže razgradnju  proteina, poboljšava cirkulaciju i opušta mišiće krvnih sudova.

Čaj od đumbira i limuna – Snažni antizapaljenski čajevi sa antibiotskim delovanjem preporučuju se i ženama koje imaju endometriozu. Odlično pročišćavaju i poboljšavaju cirkulaciju, naročito u polnim organima, a pomažu i za otklanjanje bolova. Ova mešavina ublažava probleme sa varenjem, kao što je nadutost, proliv ili trudnička mučnina, doprinosi i boljem izgledu kože i lepoti uopšte.

Čaj od jasmina  – Napitak lepog mirisa od davnina se u Kini koristio kao afrodizijak i za poboljšanje plodnosti. Ima jaka aromoterapeutska svojstva, koja su naročito važna u trudnoći. Brojni antioksidanti poboljšavaju imunski sistem, efikasni su protiv kancera, u slučaju  problema sa varenjem, snižavaju nivo holesterola i visok krvni pritisak.

Čaj od jabuke i cimeta  – Cimet deluje na hormonsku neravnotežu izazvanu sindromom policističnih jajnika i poboljšava cirkulaciju u polnim organima. Reguliše šećer u krvi i snižava holesterol. Vitamin B 6 iz jabuka povećava koncentraciju kiseonika u krvi i utiče na stvaranje belih krvnih zrnaca.

Čaj od gloga   – Glogov čaj se pokazao kao naročito uspešan u lečenju arterioskleroze i visokog krvnog pritiska (hipertenzije). Koristi se i u terapiji bolesti bubrega, bešike i mokraćnih puteva, kao i nervoze, nesanice i anksioznosti.

Čaj od limunove trave  – Ovaj čaj ima izrazito osvežavajući ukus limuna. Ubija različite bakterije i gljivice, smanjuje povišenu telesnu temperaturu i poboljšava probavu.

Čaj od lista crnog duda   – Blagi voćni ukus ovog čaja podseća na čaj od javorovog lista. Čaj od duda sprečava nagomilavanje masnih naslaga u arterijama, a samim tim i arteriosklerozu. Dobar je za dijabetičare, jer održava nivo glukoze u krvi stabilnim. Visoka koncentracija kalcijuma iz duda pomaže u jačanju kostiju i zuba.

Voćni čajevi od domaćeg sušenog voća  –  Voćni čaj proizvodi se od cvetova, semena, kore i raznovrsnog voća. Ovi čajevi su bogati vitaminom C baš zbog toga što sadrže različito sušeno voće. Prilikom pripreme, voćni čaj treba da odstoji  duže u proključaloj vodi, a cedi

     se nakon 10 minuta.

Zeleni čaj  –  Trenutno je vrlo popularan, i to ne bez razloga – dokazano je da jača imunitet, snižava nivo holesterola, pomaže protiv karijesa i sprečava pojavu raka. On sadrži EGCG, jedan od najmoćnijih antioksidanata ikad otkrivenih. Beli i crni čaj, koji potiču od iste biljke, takođe su dobri za zdravlje.