Ako je bašta mala i nema mesta za visoke biljke, nesvakidašnji utisak stvoriće i samo jedan japanski javor. Vrtlari ga nazivaju baštenski dragulj i smatraju da mu treba dodeliti centralno mesto u bašti. Cenjen je i zbog mladih izdanaka purpurne ili prodorno svetlozelene boje u proleće, sočnog zelenila leti, crvenih i zlatnih nijansi u jesen, te zanimljivog i lepog spleta grana zimi – uvek ostavlja snažan utisak.
Iako je japanski javor tradicionalno drvo japanskog vrta, sve je popularniji i kod nas. NJegova lepota će biti zapažena ako se nalazi na centralnom mestu bašte, ali i ako se kombinuje s drugim patuljastim vrstama. Veoma je dekorativan u alpinetumu, ali i u blizini jezera, pa i bazena u kućama za odmor.
Prilikom kupovine japanskih javora treba voditi računa o tome da su kalemljeni. Varijeteti su brojni, ali se mogu svesti na dva tipa – Acer japonicum i Acer palmatum. Prvu grupu predstavlja omanje drvo koje svojim izgledom podseća na žbun režnjevitih listova zelenkaste boje koji su u jesen jarkocrveni. Veoma je omiljen Acer japonicum acontifolium, čiji list ima do jedanaest duboko urezanih delova, ali je veoma zanimljiv i Japonicum vitifolium.
Crveni javori – Acer palmatum i Acer atropurpureum najinteresantniji su u hortikulturi. Odličan su kontrast zelenoj boji koja uglavnom preovladava u vrtovima gde se oni sade. Njihova lepota ne može proći nezapaženo bilo gde da se nalaze, odnosno na mestima gde znatno unapređuju vizuelni kvalitet prostora. I pored staze pun efekat postiže Acer palmatum dissectum.
Lepi su i neponovljivi i u većim vrtovima posađeni u grupama po tri ili četiri biljke u kojima se prelama vatromet boja.
R.D.J.