Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Uzgoj paradajza u plasteniku

Uzgoj paradajza u plasteniku

1328

Za proizvodnju paradajza u plastenicima važno je obezbediti kvalitetan supstrat. Zemlja za plastenik treba da bude srednje teška ili laka, peskovita. Od nicanja biljaka do prve berbe obično prođe od 100 do 140 dana.

Na našim prostorima već neko vreme su sve popularniji hibridi iz inostranstva, posebno holandski i francuski, a neke prisutne holandske sorte su: Jenna, Jasminia, Barbados, Abelos, Logistik.

Bolesti koje se mogu javiti kod plasteničkog paradajza su plamenjača, crna pegavost, bela trulež, uvenuće. Preporučuje se da se koriste sledeća sredstva za njihovo suzbijanje: Antracol, Bordovska čorba WP-20, Tattoo, Plavi kamen, Šampion… Ukoliko dodatno zaštitite paradajz slamom ili folijom, postići ćete zagrevanje zemlje, sprečiti korove da se razvijaju, smanjićete isparavanje vlage.

Poželjno je zakidati listove, vrhove stabala, zaperke tokom rasta i razvoja paradajza u plastenicima i postaviti oslonce za biljke.

Podizanje i uređenje plastenika posebna je tema i ozbiljna investgicija. Ako razmišljate o tome, treba da tražite lokaciju daleko od zagađenja, a što bliže zdravim izvorima vode i potrošačkim centrima. Pre podizanja plastenika moraju se predvideti i mesta za trafostanicu, agregat, kotlarnicu, za vetrozaštitne pojaseve, vodeći računa o tome da ovi objekti ne prave zasenu u plasteniku. Treba proučiti i pravce dominantnih vetrova, kako bi se izbeglo nanošenje pepela na pokrivku plastenika kad se za grejanje koriste biomasa, drvo ili ugalj. Na određenoj udaljenosti od plastenika treba naći i mesto za deponiju organskog otpada, kojeg u ovakvoj proizvodnji ima napretek.

R.D.J.