Nemojte na pijaci zaobići tezgu sa ovim neobičnim povrćem: crni koren, lat. Scorzonera hyzspanica, gaji se zbog jestivog korena koji ima ukus sličan špagli. Krasi ga i lep cvet i često se može naći u vrtovima kao ukrasna biljka. U narodu je poznat kao jaguar, mlečni koren, zmijak, španski koren…
Njegov zadebljali, tamnosmeđi koren izuzetno je bogat vitaminima i mineralima. Istina, u našim krajevima ga malo ima, ali s porastom svesti o značaju zdrave hrane, sve češće se može naći u marketima i na pijacama. Biljci je potrebno oko 120 dana da bi koren narastao tridesetak centimetara u dužinu, kada može da se vadi.
Vadi se veoma oprezno jer je jako krt i lako se lomi, a pošto dobro podnosi niske temperature, nije potrebno da se odmah izvade svi korenovi. Ukoliko se povredi i iz njega počne da curi beli sok, valja ga odmah utrošiti jer će za kratko vreme postati neupotrebljiv za ishranu. Vadi se sukcesivno, od oktobra pa dok zemlja ne smrzne, a nastavlja se u proleće. Slabije razvijeni korenovi se ostavljaju još jednu vegetaciju u bašti.
Siromašan kalorijama, bogat mineralima
Stari Grci i Rimljani su ga koristili u medicinske svrhe. U srednjem veku upotrebljavan je kao prirodni anestetik i lek za ugrize zmija, po čemu je dobio i ime, za smirivanje želuca i lečenje prehlada.
Danas su Belgija, Holandija i Nemačka najznačajniji svetski proizvođači ovog skoro zaboravljenog povrća.
Crni koren je siromašan kalorijama – u 100 grama sadrži svega 73, a obiluje nutrijentima, zbog čega je odličan izbor za one koji žele da smršaju. Skoro je neverovatna koncentracija brojnih nutrijenata u ovom povrću, poput gvožđa, kalijuma, tiamina (B1), fosfora i inulina. Porcija od samo 100 grama zadovoljava 20% dnevne potrebe za gvožđem i manganom, 10% dnevne potrebe za kalijumom, i 9% dnevne potrebe za tiaminom.
Dobar je izvor i vitamina C, folne kiseline, fosfora, bakra i magnezijuma.
Jedan je od najboljih izvora insulina, što ga čini pogodnim za dijabetičare. Reč je o tipu prebiotičkog vlakna koje ima brojne zdravstvene učinke od kojih se većina povezuje s uticajem na rast korisnih bakterija u ljudskom organizmu.
Oblog protiv reume
Crni koren se, za oko pola šolje, oguli, sitno narenda i sipa u litar domaće rakije. Tegla se zatvori i nedelju dana čuva na tamnom mestu uz povremeno mućkanje. Na gazu ili tanak sloj vate sipa se malo tečnosti i kao oblog privija na bolne zglobove obolele od artritisa i reumatizma.
Podstiče rast kose i podmlađuje kožu
Crni koren bogat je izvor minerala važnih za zdravlje kose – gvožđa i bakra. Snabdevajući vlasište kiseonikom, gvožđe održava zdravlje i gustinu kose. Istraživanja pokazuju da je nizak nivo gvožđa čest uzrok gubitka kose kod žena u premenopauzi. Bakar je poznat borac protiv gubitka kose i stimulator rasta. Smatra se da jača kosu, pojačava njenu boju i sprečava nastanak sedih.
Uz gvožđe i bakar, crni koren sadrži i vitamin C, potreban za sintezu kolagena, koji pomaže u održavanju zdravlja kose jačanjem folikula vlasi, i poboljšavanju apsorpcije gvožđa iz hrane.
Kombinacija ovih nutrijenata odlična je i u prevenciji starenja kože.
Bogat kalijumom poput banana
Crni koren dobar je izvor tiamina, koji igra važnu ulogu za ljudsko zdravlje. Bez tiamina nervi i mišićni sistem ne mogu pravilno da funkcionišu.
Tiamin učestvuje u metabolizmu ugljenih hidrata i proizvodnji hlorovodonične kiseline u želucu. Ova kiselina pretvara pepsinogen u pepsin – enzim koji rastvara proteine u manje jedinice, koje se tada mogu apsorbovati iz creva u krvotok.
Osim što pomaže u varenju proteina, hlorovodonična kiselina sprečava rast bakterija u želucu.
Crni koren bogat je kalijumom koji je nužan za pravilan rad mišića, regulaciju otkucaja srca i krvnog pritiska. Namirnice bogate kalijumom, poput crnog korena i banana, pomažu u održavanju zdravlja kostiju i smanjivanju rizika od osteoporoze.
Ovaj koren takođe je i superioran izvor mangana, koji je važan za enzime koji kontrolišu šećer u krvi, metabolizam energije i funkciju tiroide. Nedostatak mangana može biti povezan sa manjom plodnošću, problemima u rastu, porođajnim manama i opštom slabošću.
Čaj za dijabetičare
Za jednu „meru“ čaja potrebne su dve kašike sitno iseckanog oguljenog crnog korena, koje se na blagoj vatri kuvaju 15 minuta u dva decilitra vode. Kada se skloni sa ringle, sačeka se da se prohladi, procedi se i pije po pola šolje tri puta dnevno. Za efikasnije „lečenje“ valjalo bi da se u toku dana pojede salata od 50 do 100 grama narendanog svežeg korena.
Kuvan, pohovan, pečen i pržen
Mnogo je recepata za ovo malo gajeno povrće. Jestivi su i cvetovi, klice, mladi izdanci crnog korena, ali se za ishranu najviše koristi koren biljke
Svi delovi crnog korena su jestivi. Cvetovi su pogodni za pripremu salata, jestive su i klice proklijalih semenki, mladi izdanci mogu se koristiti sveži ili pripremati kao špargle. Ipak, najviše se koristi koren, koji se može kuvati, pohovati, peći i pržiti poput svakog drugog povrća bogatog skrobom.
Pogodan je za pripremu mešanih priloga s povrćem i supa. Izvrsno se slaže sa sirevima i umacima na bazi pavlake.
Pre pripreme koren ogulite i stavite u sirećetom zakiseljenu vodu da ne bi potamneo.
Pikantni prutići
Petsto grama očišćenog crnog korena kuvati na pari dok ne omekša. Zatim 120 grama šubira isecite na tanke trake. Pomešajte sve sa korom limuna i sa pola kašičice soli i senfa. U sve dodajte dve kašike maslinovog ulja.
Prebacite u vatrostalnu posudu, prekrijte folijom i pecite na 150 stepeni sat vremena. Sklonite foliju i pecite na 200 stepeni još 40 minuta. Premažite sa kašikom meda i 30 g maslaca i zapecite 10 minuta dok se crni koren ne karamalizuje.
Salata
Ogulite 200 grama crnog korena i narendajte na sitno rende, poprskajte limunovim sokom da ne potamni, dodajte dve glavice sitno seckanog crnog luka, najbolje ljubičastog zbog kolorita, tri kašike majoneza ili kisele pavlake. Sve polako ali temeljno izmešajte, pospite seckanim peršunom ili mirođijom.
Pečeni koren s pirinčem
Za ovo pikantno i ukusno jelo potrebno je 4 do 5 crnih korenova, ulje, so i kuvan pirinač. Koren se mora oljuštiti neposredno pred pečenje. Prvo se u tiganj stavi kašika ulja, ne više, i ringla uključi na blago. Zatim se koren dobro opere, oljušti ljuštilicom za krompir, iseče kao za pomfrit i stavi u tiganj. Ploškice treba češće okretati da ravnomerno dobiju smeđu boju. Posoli se kada se izvadi iz tiganja i poslužuje sa pirinčem koji mora pažljivo da se skuva da ostane ceo. Uz ovo jelo slaže se i salata, po želji ukućana, a konzumira se kao lak obrok, najbolje uveče.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 562 – Februar 2019.