Prethodna sušna godina, problemi sa predstojećom setvom, visoke cene i loš kvalitet kupovne hrane, doveli su stočare do skorog kolapsa. Mlekare snižavaju cene, ministarka obećava da će pomoći, a stočari su negde između, stisnuti između obećanja i nadanja. Želeći da reše situaciju održali su sastanak sa ministarkom i izneli joj konkretne predloge za oporavak i napredak stočnog fonda u Srbiji.
– Imali smo sastanak sa ministarkom, koji je mogu reći bio obećavajući. Sagledala je sve naše probleme, videla je naše zahteve i rekla da će razgovarati sa vlasnicima mlekara da vidi u čemu je njihov problem i zašto snižavaju ionako niske cene. Ona smatra da je tržište stabilno i da nije previše uvoznog mleka koje bi ugrozilo našu proizvodnju. Mi se, kao udruženje, nadamo da će svoja obećanja ispuniti ali ostavljamo znak pitanja, jer smo i do sada imali razna obećanja koja nisu ispunjena – rekao je, za Dobro jutro, Goran Vasić iz Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga „Varna“. Situacija je, napominje on, krajnje ozbiljna, proizvođači mleka jedva opstaju a mlekare Lazar i Sombor najavile su snižavanje otkupne cene mleka za pet i šest dinara.
– Najgore u celoj priči je da, kada su mlekare dizale cene mleka, radile su to vrlo stidljivo, dinar po dinar. Sada kada obaraju cenu to je, za nas, drastično opadanje od pet i šest dinara. To je stresno obaranje cena koje izaziva opšti haos i deluje destimulativno, bacaju nas u ekonomski kolaps. U situaciji kada mi imamo veliki broj proizvođača mleka koji je, zbog sušne godine, potrošio veći deo silaže, nedostatak hrane koji će tek nastupiti jer se hrana ubrzano troši, oni dižu cene. Da ne pričamo o tome koliko je hrana skupa, koliko će nam zbog svih cena koje su skočile biti teško da posejemo i obezbedimo sopstvenu hranu. Veliki broj proizvođača neće imati silažu do nove silaže – žali se Goran Vasić, podsećajući da veliki problem proizvođači mleka imaju i sa kukuruzom u kome se nalazi alfatoksin.
– Fabrike stočne hrane imaju alfatoksin u svojim proizvodima koje nama prodaju. Mi to kupimo, dajemo kravama, odnesemo mleko na otkup, mlekare ga odbiju i mi onda vraćamo tu hranu. Tako u krug i potpuno je nekorektno da mlekare tako reaguju. Veliki je problem i što su mlekare najavile da će isključivati proizvođače koji imaju povećanu koncentraciju alfatoksina u mleku, a mi tome ništa nismo krivi. To je samo još jedan od izgovora da bi se cena smanjila – ogorčen je ovaj mačvanski stočar jer, kako kaže, jedna od najvećih fabrika stočne hrane kod nas koja ima svoju laboratoriju za ispitivanje ima veći nivo alfatoksina u svom koncentratu.
– Na jednoj strani mlekare forsiraju priču o alfatoksinu a na drugoj strani pričaju da su se stvorile zalihe mleka u njihovim magacinima, da jedan deo njih suši mleko, da su to problemi koji diktiraju cenu na tržištu. Pričaju kako im je opala prodaja mleka i mlečnih proizvoda i da su prinuđeni da spuštaju cenu u maloprodaji. To je razlog što obaraju cene, a mi se pitamo da li da im verujemo – dok ne poveruju u tu priču, proizvođači mleka biju bitku za sopstvenu proizvodnju hrane.
– Ide nam skupa prolećna setva, skupo veštačko đubrivo i semenski materijal, pesticidi, herbicidi, sve je poskupelo i nema naznake da će biti nekih promena. Mala gazdinstva ionako jedva opstaju, u opasnoj smo dubiozi, pitanje je ko će opstati. Prošle godine je dosta proizvođača dalo krave u klanice, ako se ovako nastavi, pitanje je da li će stočni fond opstati i ko će ostati da radi. Naša deca žele da ostanu na selu, ali kako – zapitao se Goran Vasić, stočar iz Mačve.
Tekst: Zorica Dragojević
Foto: Privatna arhiva