Насловна ВЕСТИ Potreban akcioni plan osnaživanja žena na selu

Potreban akcioni plan osnaživanja žena na selu

353

Žene na selu su visoko diskriminisane i zato Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost predlaže da se napravi akcioni plan osnaživanja žena na selu i pošto smo pre nekoliko godina uveli rodno odgovorno budžetiranje, da se u budžetu, kako državnom tako i lokalnim, nađe stavka podrške ženama na selu, izjavila je predsednica ovog tela Zorana Mihajlović.

Ona je sumirajući zaključke konferencije „Žene kao nosioci ruralne ekonomije“ organizovane u susret Međunarodnom danu seoskih žena rekla da se razgovaralo o položaju žena u ruralnim predelima Srbije i o projektu koji traje od 2017. godine i zove se “ Uposlimo 1000 žena sa sela“ a zaposlene su 1002 žene.

– Žene na selu nemaju dovoljno prava i mora da im se omogući da imaju prava kao i muškarci tj. da upravljaju gazdinstvima, budu vlasnici zemljišta i ostvaruju prihode odnosno plate, a ne kao što je najčešće sada slučaj da praktično rade za smeštaj i za hranu – rekla je Mihajlović, koja je potpredsednica Vlade Srbije.

Predsednica Etno mreže Violeta Jovanović je istakla da bi predstavljeni dobri primeri lokalnih samouprava koje podržavaju svoja udruženja i obezbeđuju im prostor za rad i opremu, otkupljuju njihove proizvode za potrebe protokola gradonačelnika, trebalo da se šire i na druge gradove i opštine.

– Naša glavna poruka jeste da primeri dobre prakse treba da postanu stalni. Važno nam je i da se u Beogradu otvori reprezentativna etno- galerija gde bi svi mi kao i stranci koji dođu u Beograd mogli da vide proizvode žena i sa sobom ponesu najlepši deo Srbije – rekla je Jovanović.

Direktorka agencije UN Women Milana Rikanović je istakla da je klučno da celo društvo, od javne uprave, državnih instuitucija, razvojnih fondova, međunarodnih organizacija mora nastaviti da pruža direktnu podršku ekonomskom osnaživanju seoskih žena, gde, kako je rekla, ne sme da se zaboravi važna ulogu ženskih nevladinih organizacija.

– Druga ključna poruka jeste da sve javne politike i budžeti lokalnih samouprava, ali i nacionalnog nivoa u sebe uključe ciljane mere za unapređenje položaja žena na selu – rekla je Rikanović.

Pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević je naveo da je pokrajinski sekretarijat na čijem je čelu u prethodne dve godine opredelio više od 170 miliona dinara direktne pomoći ženama preduzetnicama. Kao veoma važno je istakao i potrebu donošenja Zakona o zanatstvu, jer je Srbija jedna od retkih zemalja u regionu koja nema taj zakon a mnoge žene na selu se bave upravo starim zanatima.

Prema rečima kanadskog ambasadora u Srbiji Džajlza Normana, zemlja koju predstavlja je uvek u centar politike stavljala rodnu ravnopravnost, a u Srbiji je našla partnere sa kojima može da radi na tome.

– Žene predstavljaju kičmu i stub ruralnih sredina i njihovog ekonomskog i kulturnog razvoja – ocenio je ambasador i dodao da na njih mora da se obrati veća pažnja jer su često zapostavljene.

Na konferenciji je upriličena i mala izložba radova ženskih udruženja iz Sremske Mitrovice, Pirota, Knjaževca, Bele Palanke, Pirota, Inđije na kojoj su se žene predstavile svojim rukotvorinama, pretežno pletivima i tkanim predmetima.

Izvor: Tanjug

Foto: Pixabay