Na obroncima Fruške gore, u malenom selu Sviloš koje broji oko tri stotine duša, smestio se Apiterapijski centar „Sviloš“, na poljoprivrednom gadinstvu Jeremije Trifunovića, šumarskog inženjera i novinara. Godine 2017. kao glavni i odgovorni urednik televizije Lorist, i osnivač i glavni i odgovorni urednik lista i portala Lovačke novosti, dobio je nagradu „Jaša Tomić“. Kako kaže, apiterapijski centar otvorio je za svoju dušu, da ima čime da se bavi kad ode u penziju.
O ovom načinu prirodnog lečenja podrobno se informisao čitajući uglavnom stranu literaturu, ali i posećujući slične centre, kojih samo u Sloveniji ima skoro trideset. U Srbiji je prvi uveo ovu vrstu terapije i za sada sve radi sam, na pedeset košnica. Kaže da će se i to uskoro promeniti, pošto planira da proširi uslugu, stvarajući zadrugu s lokalnim proizvođačima vina i kozijeg sira i praveći od Sviloša mini turistički centar. A, razloga za posetu ovom selu imaju i zdravi, ali i oni koje muče zdravstveni problemi.
Kako je austrijski pčelar izlečio migrenu
Apiterapija je širok pojam i predstavlja ne samo klasično lečenje medom i proizvodima od pčela kao što je propolis, vosak, matični mleč, ali i proizvodima s medom i raznim travama. Godine 1976. jedan austrijski pčelar koji je patio od migrene primetio je da glavobolja nema kad radi sa pčelama i shvatio da ga „leče“ blagotvorne pare koje se iz košnice izdižu. On je i osmislio aparat koji vuče taj vazduh iz košnice na masku koja se stavi na lice. Mnogo ranije Rusi su razvili sličnu metodu, samo što nisu vukli vazduh iz košnice već su na njima pravili ležajeve – ležanke, krevete ispod kojih stoje tri košnice i pacijent udiše taj vazduh. Pčele, koje u košnici stalno mašu krilima, stvaraju mikrovibracije koje uz zujanje na pacijenta deluju opuštajuće, uspavljujući ga. Čak i klasična inhalacija vazduhom iz košnice na onoga koji ga udiše deluje umirujuće i opuštajuće, pa mi, pored pacijenata koji imaju astmatične tegobe, alergije i probleme s plućima, naročito hronične opstrukcije pluća, dolaze i zdravi ljudi koji žele da se opuste i nadišu čistog i blagotvornog vazduha. Iako se zove Apiterapijski centar, pravi izraz bio bi – pčelarska banja – kaže Trifunović, ističući da će u narednih nekoliko godina u ponudu uvrstiti i masažu medom.
Apiinhalacija deluje povoljno na respiratorne probleme i alergijske bolesti. Pretpostavlja se da negde 45 posto stanovništva Srbije pati od neke vrste alergije i taj trend je u porastu zbog načina života, zagađenosti vazduha, hrane prepune pesticida.