Насловна ВЕСТИ Proizvodnja sirka u Severnom Banatu

Proizvodnja sirka u Severnom Banatu

394

U Severnom Banatu suša je ove godine odnela polovinu roda kukuruza, a zbog sve češćih sušnih perioda ratari u Srbiji razmišljaju o promeni setvene strukture. Jedna od biljaka otpornih na sušu je sirak, čije je zrno dobra alternativa kukuruzu u ishrani stoke.

Sirak se kod nas najčešće povezuje sa proizvodnjom metli. Ređe se na vojvođanskim njivama viđa sirak za zrno ili silažu. U domaćinstvu Branislave Miškov iz Kikinde ove godine su sejali sirak i ispostavilo se da nisu pogrešili. Imaće više prinose nego kod kukuruza, a sirak će koristiti za ishranu stoke.

– Seme koristimo za ishranu goveda, svinja i ovaca. I ptičari ga koriste za ukrasne papagaje i to. Ali stabljiku sirka koristimo za senažu. Za prehranu, ima dosta celuloze, što nam dobro znači za prehranu kabaste hrane za ovce i junad – kaže Branislava Miškov.

Sirak je prilagodljiv na veliku sušu, navode stručnjaci. Pogodan je za sredine sa polupustinjskim odlikama ili visokim letnjim dnevnim temperaturama.

– Sirak je, kad se pogledaju setvene površine u svetu, četvrta biljna vrsta – gaji se na oko četrdeset miliona hektara širom planete. To što kod nas još nije toliko zastupljen možemo zahvaliti dobrim uslovima za uzgoj kukuruza. Tamo gde kukuruz ima problema, pojavljuje se sirak kao alternativa – ističe Robert Nemeš, iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad.

Sirak može dati i sedam tona semena po hektaru. Kod nas nema razvijenog tržišta za ovaj usev, a procena je da sirka za zrno ove godine ima na oko 1.000 hektara, uglavnom u Vojvodini.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay