Насловна ПРЕПОРУЧЕНО PROTIVGRADNE MREŽE STANDARD SAVREMENOG VOĆARSTVA: Štite i od grada, i od prejakog...

PROTIVGRADNE MREŽE STANDARD SAVREMENOG VOĆARSTVA: Štite i od grada, i od prejakog sunca

1023

Savremena intenzivna proizvodnja voća u velikoj meri zavisi od uslova sredine. Ukoliko oni nisu odgovarajući, čak i najbolja sorta uz primenu svih agrotehničkih i pomotehničkih mera neće dati dobre rezultate. Uzimajući ovo u obzir, kao i činjenicu da su voćke višegodišnje biljke, veoma je važno umanjiti bilo kakve rizike uticaja spoljne sredine i posebno uticaja klimatskih promena i ekstrema.

Piše: Prof. dr Zoran Keserović

Prirodni uslovi (klima, zemljište i položaj) u pojedinim rejonima u Srbiji, izuzetno su povoljni za gajenje voća. Najčešći limitirajući faktori za postizanje visokog prinosa voća i kvaliteta plodova u datim agroekološkim uslovima jesu niske zimske temperature, kasni prolećni mrazevi, grad, nagla promena temperatura u zimskom periodu, visoke letnje temperature, relativna vlažnost vazduha, nedostatak padavina, olujni vetrovi. U poslednjih desetak godina zabeležene su velike štete od grada, što može biti ograničavajući faktor za voćarsku proizvodnju.

Povrede grana, listova, plodova

Ove štete mogu biti direktne i indirektne. Grad direktno oštećuje grane, mladare, listove i plodove. Zbog oštećenja listova i grana dolazi do slabijeg formiranja rodnih pupoljaka za sledeću godinu, što indirektno utiče na smanjenje rodnosti. Pored toga, povrede na kori mogu predstavljati mesta za prodor prouzrokovača gljivičnih i bakterijskih oboljenja. Povrede od grada su posebno opasne kod koštičavih voćnih vrsta, gde grane sporo i nepotpuno zarastaju te dolazi do pojave smolotočine i do prenošenja nekroze na samo drvo.

U svim delovima Srbije, u maju i junu mesecu 2010. godine, grad praćen olujnim vetrom naneo je ogromne štete, čak i na pojedinim lokalitetima gde se pojava grada ne pamti u poslednjih 30 godina. Samo u slankamenačkom ataru tada je uništio rod u zasadima jabuke i breskve na preko 800 ha. Takođe su u 2017. godini zabeležene velike štete od grada, ali i od snega koji je oštetio malinjake u Zapadnoj Srbiji.

Najsigurniji način, jedini kako se to moglo i kako se može izbeći, jeste postavljanje protivgradnih mreža. Na tržištu se mogu naći mreže različitog kvaliteta. Kvalitetna mreža može trajati i do 25 godina.

Manje i štete od ožegotina

 Protivgradne mreže dobra su zaštita i od sve češćih visokih temperatura i visokog intenziteta sunčevog zračenja, koji imaju posebno negativan efekat u toku vegetacije. Kod jabuke, tamo gde nema protivgradnih mreža, plodovi mogu biti oštećeni od ožegotina i preko 20 odsto. To je velika šteta za proizvođače, jer takvi plodovi mogu ići samo u preradu.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us