Reumatoidni artritis je hronična, autoimuna bolest koja se karakteriše upalom zglobova. Kod ove bolesti, imuni sistem, umesto da štiti organizam, napada sopstvene zglobove, što dovodi do njihove upale, bolova, oteklina i smanjene funkcionalnosti. Reumatoidni artritis obično napada simetrično, što znači da će se često isti zglobovi na obe strane tela upaliti.
To je hronično upalno oboljenje koje izaziva bol, oticanje, oštećenje i deformisanje zglobova. Ova bolest traje dugo, jer je medicina u stanju da samo ublaži simptome, ali ne i da izleči tegobe.
Evo nekoliko ključnih karakteristika i simptoma reumatoidnog artritisa:
Simetrična upala zglobova: Obično se više zglobova upali istovremeno na obe strane tela. Najčešće su zahvaćeni zglobovi šaka, zglobovi stopala, kolena, lakatni i rameni zglobovi.
Bol i osetljivost: Upaljeni zglobovi postaju bolni, osetljivi na dodir i ograničavaju pokretljivost.
Jutarnja ukočenost: Jutarnja ukočenost u zglobovima je čest simptom RA. Može trajati satima i otežavati svakodnevne aktivnosti.
Umor: Osobe sa reumatoidnim artritisom često osećaju umor i iscrpljenost, što može biti posledica same bolesti, ali i posledica nesanice zbog bola.
Upalne promene: Pored zglobova, RA može uticati i na druge delove tela, kao što su pluća, srce, koža i oči.
Reumatoidni artritis je hronična bolest koja može dovesti do trajnih oštećenja zglobova i invaliditeta ako se ne leči adekvatno. Međutim, postoje različite terapije, uključujući lekove i fizikalnu terapiju, koje mogu pomoći u kontroli simptoma, usporavanju napredovanja bolesti i očuvanju funkcionalnosti zglobova.
Ovu bolest savremena medicina ne može da zaustavi, ali uz pomoć lekova, vežbi i zdrave ishrane pacijent može da ublaži simptome, smanji bolove i očuva pokretljivost zglobova.
U borbi protiv reumatoidnog artritisa, lekovite biljke značajno pomažu.
Kopriva je po mnogo čemu čudotvorna biljka, pa i u slučaju tretiranja reumatoidnog artritisa. Čak je i njen efekat žarenja kada dotakne kožu blagotvoran za bol u zglobovima. Najbolji efekat, međutim, postiže čaj od koprive koji se sprema tako što se ubaci šaka svežih listova koprive u 750 mililitara vode, ostavi se da to proključa i onda da se ohladi petnaestak minuta. To se onda procedi i popije u toku dana.
Tu svežu skuvanu koprivu ne treba baciti već je treba koristiti u ishrani, a može i da se začini belim i crnim lukom.
Treba napomenuti i da bi ljudi koji pate od visokog krvnog pritiska i nakupljanja vode u telu trebalo da paze sa korišćenjem koprive.
Osim koprive, postoji još mnogo biljaka koje mogu da pomognu kod ublažavanja posledica i tretiranja reumatoidnog artritisa, od kojih su neke crna ribizla, vranilova trava i đumbir.
I. R.
Foto: Pixabay