Насловна ВЕСТИ Žetva suncokreta krenula, o ceni se samo šuška

Žetva suncokreta krenula, o ceni se samo šuška

378

Žetva suncokreta počela je ove godine ranije nego uobičajeno, ali je još rano govoriti koliko ćemo ove godine dobiti uljarice.

Izvesno je da će prinosi biti znatno niži nego prošle žetve, ali će ipak zrna biti dovoljno za domaće potrebe, jer je tokom proleća suncokreta posejano na oko 250.000 hektara.

U Banatu se najviše seje u odnosu na druga područja u pokrajini pa su tamošnji ratari i prvi počeli da ga žanju. Prvi otkosi pokazuju da će rod biti prepolovljen u odnosu na prošlu žetvu i to ratare i brine. Jer treba pokriti troškove setve, a o ceni novog roda za sada javno pričaju samo zemljoradnici. Kažu da novo zrno ne bi trebalo da bude jeftinije od 84 dinara, ali da se među ratarima priča da će koštati od 60 do 70 dinara, dok trgovci–otkupljivači o ceni ćute.

Oni koji su počeli žetvu naglašavaju da su samo visoke dnevne temperature i velika suša, mada suncokret može da podnese klimu bez padavina, naudile da suncokreta na njivama bude znatno manje nego što su prosečni prinosi.

Svega tonu do 1,2 tone po jutru dobio je veliki ratar iz Torka u opštini Žitište Đorđe Milotin. I prošle godine Milotin je među prvima skidao rod, ali je tada imao prinos od 1,7 do 2,7 tona po jutru, a u proseku iznad dve tone. Zrno je, kazao je, sitno, vlažno je sedam odsto, a vlage treba da bude devet. Primese ima tri procenta, a treba dva.

– U debelom minusu biće poljoprivredniici ukoliko kilogram suncokreta bude zaista, kako se među nama priča, od 60 do 70 dinara po kilogramu. – kazao je Milotin i naveo da je to viša cena u odnosu na prošlu godinu, kada je u žetvi suncokret koštao 55 dinara, a na kraju žetve dostigao 60 dinara.Tada je, podvukao je, to bila dobra cena, jer je setva bila daleko jeftinija od ovogodišnje.

Iz Udruženja “Dolovački paori“ navode da se na nekim njivama prinosi kreću od 800 do 900 kilograma po jutru, što je malo u odnosu na to koliko je uloženo novca za setvu i da bi zato kilogram suncokreta minimalno trebalo da košta 84 dinara.

– Zbog visokih cena mineralnih đubriva, goriva i malih prinosa, ovogodišnji suncokret bi trebalo da vredi bar 84 dinara da bi se pokrili troškovi i poljoprivrednici bili na nuli bez zarade – kazao je predsednik Udruženja Marko Bojtar. Naveo je da će zemoradici iz okoline Pančeva naredne sedice protestovati na raskrsnici Dolovo – Kovin ukoliko zaista kilogram suncokreta bude između 60 i 70 dinara.

Direktorka Poslovnog udruženja „Industrijsko bilje” Ogla Čurović izjavila je da nam je ostalo sirovog i rafinisanog suncokreta od prošle žetve i da ćemo imati suncokreta dovoljno, bez obzira na to koliko budemo dobili uljarice ove godine

– Potrebno nam je 85.000 tona prerađenog ulja za ishranu u domaćinstvima. Ove godine prinosi će biti šaroliki. Žetva neće biti rekorda, ali se očekuje da državni prosek bude ispod tri tone po hektaru – istakla je direktorka.

Podsetila je na 2012. godinu, kada je bila suša kao sada. Te godine bilo je posejano 170.000 hektara suncokreta, a nacionalni prosek iznosio je svega 2,3 tone po hektaru. Ovog proleća je pod suncokretom oko 250.000 hektara, pa će suncokreta biti za nas i za izvoz.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pixabay