Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da dogovor Rusije i Ukrajine o izvozu pšenice, kukuruza, suncokreta i ulja preko Crnog mora može dovesti do toga da kupci naših poljoprivrednih proizvoda u okruženju budu zapljusnuti jefitnom robom, pa je pitanje šta će biti s našim izvozom.
– Može se desiti da naši kupci budu nezainteresovani za tu vrstu roba, jer je danas tona pšenice iz Ukrajine na brodu 160 dolara i može se doći u situaciju da bude pet do sedam dinara jeftinije nego naša pšenica – rekao je Nedimović za TV Pink.
Dodao je da postoji dodatni problem za naš izvoz, jer je Ukrajina povukla svoje barže sa Dunava, a 80 odsto našeg izvoza ide baržama, a osim toga je i usporena plovidba Dunavom zbog niskog vodostaja u Rumuniji.
Nedimović je napomenuo da je Vlada donela odluku o otkupu izvesnih količina pšenice novog roda za robne rezerve po ceni od 40 dinara, koja je pet-šest dinara viša od trenutne kako bi podstakla domaće tržište. Ministar je istakao da Srbija neće imati problema sa hranom i najavio da će se na svakih mesec dana i kraće preispitivati odluke u vezi sa cenama namirnica. Takođe, naglasio je da imamo dovoljno šećera, kao i ulja proizvedemo tri puta više nego što su naše potrebe.
– Što bi neko rekao, imamo šećera toliko da možemo da se posipamo njime – naveo je Nedimović u šali i dodao da je sada samo pitanje cene i da li je isplativo prodavati napolju ili u zemlji.
Dodao je da imamo dovoljno i žitarica i brašna i da ne očekuje probleme. Kaže da su otišle na gore cene sireva i sirnih namaza i podsetio da su ograničene cene osnovnih životnih namirnica, kao što je UHT mleko.
– Nije sve osnovna životna namirnica, niti je sve ono što je neophodno za elementarni život – rekao je Nedimović i dodao da je stvar ličnog izbora šta će ko da kupuje.
Nedimović kaže da u okruženju nema dovoljno mleka i da Srbija i BiH jedini u regionu ga imaju dovoljno. Mi imamo četiri odsto više mleka nego što su naše potrebe, rekao je ministar i napomenuo da na primer Rumunija i Bugarska skoro da nemaju svoje mleko i da su tamo cene oko 1,5 evra za litar mleka. Kada je reč o ograničenju cene svinjskog mesa i marži, Nedimović je rekao da su ranije trgovačke marže išle i do 30 odsto.
– Za neke osnovne životne namirnice smo sada propisali, kao za UHT mleko, tako i sada za meso – proizvođačka neto cena je tolika, imate trgovci pravo na maržu 10 odsto, osam odsto je PDV na sve to i to je konačna cena i gde god budemo morali tako da radimo i uradićemo. Pratimo tržište kako se razvija. Pita neko sada, zašto niste fiksirali i cenu pilećeg mesa već ste dali samo maržu? Zato što je u poslednjih 15 dana došlo do pada cena pilećeg mesa i da smo fiksirali možda bismo zaustavili pad i ne bismo imali jeftinije meso već bismo ga mi držali skupljim – naveo je Nedimović.
Poručio je da će država ako bude potrebno na svakih mesec dana intervenisati po pitanju cena.
– Neko kaže, što ne pustimo da se cene slobodno formiraju. To bi bila eksplozija cena. Ako dođe do pada cena onda nema razloga da ne pustimo cene u slobodan promet – istakao je Nedimović.
Hrane će biti dovoljno i preispitivaćemo cene u kratkim intervalima, poručio je Nedimović.
Izvor: Tanjug
Foto: Pixabay