Navodnjavanju, đubrenju i zaštiti krompira valja posvetiti posebnu pažnju. Poznato je da prinos najdirektnije zavisi od đubrenja i navodnjavanja, odnosno, on je, kako to stručnjaci navode, u direktnoj korelaciji sa dužinom održavanja vitalne i zdrave lisne mase (cime). A onma će biti vitalna jedino kada krompir uvek ima dovoljno vlage jer – ovo povrće je osetljivo na vodni stres i veoma dobro reaguje na povoljni vodni režim zemljišta.
Potrebe za vodom krompira su 460–480 milimetara, a dinamika potrošnje raste od sadnje pa do kraja juna, odnosno početak jula, kada dostiže najviši nivo jer je u tom periodu najbujnija lisna masa. Taj nivo se zadržava do sredine avgusta i opada do sredine septembra. Krompir u vegetaciji dnevno troši od 3,5 do 7 milimetara vode, a od sredine jula i u avgustu potrošnja pada na 5 mm. U fazi klijanja potrebe su svega jedan milimetar.
Zalivni režim valja prilagoditi i uslovima godine. Nedostatak pristupačne vode u zemljištu u srednjem i poslednjem delu vegetacije nosi veću opasnost za smanjenje prinosa nego kada se to desi u početku razvoja biljaka.
Najkritičniji periodi, kada je u pitanju nedostatak vode, za krompir su butonizacija – cvetanje, i porast krtola, kada su potrebna i dva zalivanja. Navodnjavanje se prekida mesec dana pre vađenja krtola. U beskišnim periodima potrebno je 6–7 zalivanja sa normom od 30 milimetara. Inače navodnjavanje obično počinje u trećoj dekadi maja, nastavlja se pred butonizaciju, i tokom nje, i traaje dok krtole rastu. Zaliva se brazdama i veštačkom kišom.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 541 – Maj 2017.